Covid: Konec děsu! Zvládáme, máme, umíme, píše šéf špitálu. Zuří válka lékařů

06.10.2020 13:21

Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl se rozepsal o tom, jak jej rozčiluje dělení na covid a necovid pacienty. Zároveň uvedl, že jeho nemocnice se snaží držet normální provoz do poslední chvíle. Podle jeho slov jsou nemocnice připraveny, umí případně přeorganizovat provoz. „Ale být v klidu a připraven, to se dneska moc nenosí,“ dodal.

Covid: Konec děsu! Zvládáme, máme, umíme, píše šéf špitálu. Zuří válka lékařů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto
reklama

Feltl svůj text napsal pro newsletter nemocnice 1. října. Podle jeho slov v době, kdy jsme měli být zavaleni tisíci pacienty na ventilátorech a stovkami mrtvých. „Vyděšení novináři se několikrát denně ptají, jestli máme dostatečné kapacity, co budeme dělat, když dojdou, a tak pořád dokola. A my pořád dokola odpovídáme, že jsme připraveni, že umíme přeorganizovat provoz, když to bude nutné, že máme dost ochranných pomůcek a dezinfekce a vůbec všeho. Ale být v klidu a připraven, to se dneska moc nenosí,“ míní Feltl s tím, že lepší je házet do světa jedno katastrofické proroctví za druhým. „A když se nevyplní, tak co, bál jsem se, no, kdo mi to může vyčítat…“ dodal. 

Anketa

Kdo bude po volbách 2021 předsedou z nich vzešlé vlády?

hlasovalo: 19116 lidí

Jemu to dle jeho slov připomíná některé jeho spolužáky ze školy. „Určitě to znáte, jde se na zkoušku a oni říkají: Já nic neumím, mě dneska vyhodí, to je bez šance. A pak vycházejí ze dveří s úsměvem a jedničkou. ‚Fakt jsem to neuměl(a), ale měl(a) jsem štěstí!‘ Dělat si alibi je pohodlné a, upřímně řečeno, i lidsky pochopitelné. V určitých situacích a na určitých pozicích se pak už ale alibismus nevyplácí, respektive nelze ho produkovat donekonečna, aniž bychom ublížili někomu jinému někde jinde,“ míní Feltl.

„A to je přesně důvod, proč se snažíme držet normální provoz do poslední chvíle, za vašeho vydatného přispění. Nevím, možná, že až tenhle text vyjde, budeme už někde něco zavírat. Ale mně už tohle dělení pacientů na covid a ne-covid leze na nervy. Nejvyšší prioritou zůstává, abychom před nákazou v práci ochránili naše zaměstnance, to je jasné. Ale jinak zdravotní péče musí být (ze zákona!) dostupná pro všechny, a ne jenom pro ty, co mají v nose jeden konkrétní typ viru. Tohle jsou moje hranice normálnosti v téhle divné neurotické době. A protože po nemocnici chodím a s lidmi mluvím, tak vím, že i pro většinu z vás,“ uzavřel Feltl se slovy, že to je perfektní.

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler následně k jeho textu, jenž sdílel od porodníka Pavla Caldy, dopsal poznámku o tom, že kdyby toto sdílel ministr zdravotnictví, nejsou petice. Narážel tak zjevně na výzvu, kterou sám s dalšími lékaři inicioval. „Tohle, kdyby napsal ministr zdravotnictví, tak nejsou petice. Ale je to skvělý ředitel mé životní nemocnice,“ poznamenal k Feltlovi Šmucler.

Šmucler stojí mimo jiné právě za otevřeným dopisem vládě, Parlamentu a médiím. Jeho autory jsou kromě něj také kardiochirurg Jan Pirk, psychiatr Radkin Honzák či internista Jan Hnízdil. „Mnohem větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu vidíme v drastických vládních opatřeních než v nemoci covid jako takové,“ poznamenávají.

„Jako lékaři cítíme občanskou povinnost vyjádřit se ke koronavirové krizi, která těžce dopadla na naši zemi. Jsme si plně vědomi vážnosti situace i zdravotních rizik, která s sebou přináší. Mnohem větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu však vidíme v drastických vládních opatřeních než v nemoci covid jako takové,“ píší autoři dopisu, který je možné podepsat na serveru Petice.com.

„Z medicínského hlediska nevidíme důvod k prohlubování restriktivních opatření, a proto žádáme vládu, aby neprodleně uklidnila obyvatelstvo a přestala jej děsit počtem nakažených jednou konkrétní nemocí, upustila od dalších restriktivních opatření, povinné nošení roušek zavedla pouze tam, kde to jednoznačně vyžaduje epidemiologická situace, upustila od povinného testování osob bez příznaků a nezbytnost testu ponechala na uvážení ošetřujícího lékaře, nedopustila uvedení narychlo připravených vakcín na trh a nezaváděla vakcinaci jako povinnou a věnovala se práci na obnově zdevastovaného hospodářství,“ apelují podepsaní. 

Po více než šesti měsících od začátku vyhlášení pandemie v naší zemi je podle nich jasné, že tento typ koronaviru nepředstavuje pro zdravé občany v produktivním věku vážnou hrozbu, jestliže nejsou dlouhodobě vystaveni vysoké dávce viru. „Pokud se tato skupina populace s virem setká, většinou nevykáže žádné nebo jen mírné příznaky, odpovídající běžnému chřipkovému onemocnění. Jistou hrozbu může virus představovat pro starší a chronicky nemocné občany, a to zhruba ve stejné míře jako jiné koronavirové, chřipkové a další virové infekce. Věříme, že naše zdravotnictví je na vysoké úrovni a je schopno se o ohroženou skupinu obyvatel postarat. Mnohem větší nebezpečí pro celkové zdraví lidu představuje mediálně vytvořený obraz nemoci covid. Nikdy v minulosti nebylo obyvatelstvo informováno o jedné konkrétní nemoci tak dlouho, tak detailně a všemi médii naráz. Veřejnost je následkem toho nebývalým způsobem vystrašena,“ domnívají se. 

„Existuje mnohem více a závažnějších onemocnění, než je covid-19, a lidé jimi nejsou neustále všemi médii stresováni. Zaměřit pozornost veřejnosti na jeden konkrétní typ koronaviru je nebezpečný precedens, vzbuzující strach a devastující psychiku lidí a jejich sociální vztahy, který může mít nedozírný ničivý dopad na ekonomiku a celkový život společnosti. Vládní karanténní opatření nemají opodstatnění, jen posilují strach a nejistotu a zhoršují beztak špatnou hospodářskou situaci,“ dodávají.

A apelují i na to, že není vhodné plošné nošení roušek. „Dlouhodobé nošení roušky nepřispívá ke zdraví toho, kdo ji nosí. Zavádění roušek ve školách je zcela v rozporu se zdravým rozumem. Děti nepatří do ohrožené skupiny obyvatel, jen jsou zbytečně stresovány. Stejně nesmyslné je zavírání škol kvůli nemoci, jejíž prodělání dětem neublíží, jen posílí jejich imunitní systém. Nemluvě o potížích, které zavření škol působí jejich rodičům a potažmo dopadá na hospodářskou situaci země. Restriktivní opatření, zakazující a omezující podnikání, těžce poškodila ekonomiku země a zásadně ovlivnila psychiku obyvatel. Spoluobčané mnohých profesí žijí již několik měsíců v nejistotě a ve strachu z ekonomického krachu,“ dodali.

„Jsme znepokojeni zprávami o narychlo vyrobené očkovací vakcíně proti covidu-19. Účinnost takové vakcíny je více než sporná a může přinést spoustu nežádoucích účinků. Testování zdravých lidí, pokud se k němu nerozhodnou dobrovolně jako samoplátci, zbytečně vyčerpává zdravotní systém a zatěžuje pojišťovny. Žádáme vyvážené zpravodajství zohledňující celkový kontext, protože každý jednotlivý statistický údaj se dá interpretovat různými způsoby. Novináři by měli více informovat o různých možnostech prevence a léčby. Měli by umožnit názorovou polemiku a nediskriminační přístup veřejnosti k jiným náhledům na celkovou situaci a k dalším léčebným možnostem. Vláda by měla zastavit ekonomický pád země, upokojit obyvatelstvo, zaručit svobodu každého jednotlivce ve všech oblastech a dát jasně najevo, že kulturní, společenský a ekonomický život země nehodlá obětovat boji s jedním druhem viru,“ uzavírají autoři, s tím, aby se život vrátil do normálních kolejí a zkušenosti z posledních měsíců aby pomohly lidem více přemýšlet o zdravém způsobu života a o vlastních schopnostech převzít za sebe odpovědnost.

Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Roman Prymula však už tyto lékaře vyzval, aby se zdrželi komentářů. „Někteří z nás z různých důvodů toto onemocnění podceňují, všechna fakta však ukazují, že to běžná ‚chřipečka‘ skutečně není,“ poučil lékaře Prymula.

Ministr proto tyto kritiky vyzývá ke zdrženlivosti stran dalších vyjádření. „Ať máte motivaci jakoukoliv, prosím, zdržte se těchto vyjádření aspoň nyní, kdy si i každý laik s kalkulačkou snadno spočítá, kam se v horizontu jednoho měsíce můžeme dostat. Když nic nebudeme dělat, šíření totiž bude exponenciální, a ne lineární, jak si někteří možná myslí,“ píše výhrůžně v dopise ministr.

„Polovina populace je totálně vyděšená a druhá naopak vše podceňuje a už na nic nereaguje, a v tom je velké nebezpečí,“ popsal ministr vnímání opatření ze strany veřejnosti. Tvrdí také, že epidemie je podceňována a prý narůstá i počet hospitalizovaných.

„Bez vás ale tuto situaci nezvládneme a nezvládnu ji ani já, a proto vás žádám o vaši podporu,“ uzavřel ministr. Lékaři tedy mají poslouchat a nekritizovat.

Proti petici se pak ohrazují i mnozí lékaři z první linie, kteří poukazují na vlastní zkušenost s koronavirovými pacienty. „Odborníky z různých oblastí medicíny, kteří se rádi vyjadřují v médiích, ale v oblasti infekčních nemocí jsou pouze poučenými laiky s vyhraněným názorem: Prosíme, raději MLČTE! Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc,“ poznamenali například lékaři z českobudějovické nemocnice, ostravské a ústecké nemocnice.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Janek Ledecký a parazité z Evropských hodnot. Takoví morální ubožáci, že o jejich omluvu nestojí

15:54 Janek Ledecký a parazité z Evropských hodnot. Takoví morální ubožáci, že o jejich omluvu nestojí

Kdo je tu dezinformátor, ptá se řečnicky zpěvák Janek Ledecký, kterého Evropské hodnoty zařadily rov…