Cože? Tyhle peníze? Jaromír Soukup drsně o ČT: Šlo o zprávy i o „Most!“

27.06.2019 8:21

Ředitel ČT dostane za vzorné hospodaření odměnu 2,4 milionu korun, informovala agentura ČTK. A Jaromír Soukup už vystartoval: „Nevěřím vlastním očím! To je pohrdání koncesionářskými poplatníky. Pohrdání českými občany. Pošlapávání všech myslitelných pravidel řádného hospodaření s veřejnými penězi.“ Říká, že Dvořák už měl dávno zalézt do díry, a ne inkasovat miliony. A přidal pět důvodů, proč by to tak mělo být.

Cože? Tyhle peníze? Jaromír Soukup drsně o ČT: Šlo o zprávy i o „Most!“
Foto: Repro Facebook
Popisek: Jaromír Soukup o řediteli ČT Dvořákovi
reklama

Jak včera informovala agentura ČTK, rada ČT schválila generálnímu řediteli televize Petru Dvořákovi za loňský rok odměnu 2,4 milionu korun. Stalo se tak proto, že hospodaření České televize loni skončilo vyrovnaně s náklady i výnosy přes 6,7 miliardy korun, a oproti rozpočtu schválenému Radou ČT byly náklady i výnosy nižší o 467 milionů korun. Odměna 2,4 milionu korun je desetinásobkem Dvořákova platu. Dalším kritériem pro udělení odměny je kvalita vysílání a programu a manažerské výsledky. Maximální možnou odměnu dostal Dvořák i za rok 2017 a také za rok 2016, kdy byl ale bonus vzhledem k nižšímu měsíčnímu platu 2,3 milionu korun.

Anketa

Máte rádi Zdeňka Svěráka?

7%
68%
hlasovalo: 29057 lidí

Dle ČTK byly výnosy z podnikatelské činnosti přesahující 690 milionů korun o desetinu nižší, než plánoval rozpočet. Příjem z televizních poplatků 5,6 miliardy korun byl proti plánu nižší zhruba o 25 milionů. Poplatníků bylo méně, než se čekalo, a přibývat jich začalo až v listopadu a prosinci. Téměř dvoumiliardové mzdové náklady byly o procento nižší než plán, provozní a režijní náklady téměř 1,6 miliardy korun byly proti rozpočtu níže o šest procent. Stopadesátimilionové náklady na přechod na nový vysílací standard DVB-T2 byly proti plánu nižší o 29 procent.

Z loňských investic televize 401,5 milionu korun šlo 176 milionů na obměnu televizní techniky a infrastruktury a víc než 78 milionů na informační technologie a digitální archiv. Část peněz na investice, které nebyly utraceny, se přesunuly do letošního rozpočtu ČT. Na letošní rok loni v prosinci Rada ČT schválila pro televizi vyrovnaný rozpočet s náklady a výnosy 6,674 miliardy korun. Na televizních poplatcích se má letos vybrat 5,64 miliardy Kč.

Celý článek ZDE

Mezi nejhlasitější kritiky České televize v Čechách patří provozovatel konkurenční, soukromé TV Barrandov, Jaromír Soukup. Generální ředitel své výhrady popsal na Facebooku: „Radní Česká televize rozhodli na svém dnešním jednání o udělení finančního bonusu generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi. Ten tak obdrží 2,42 milionu korun! Nevěřím vlastním očím! To je pohrdání koncesionářskými poplatníky. Pohrdání českými občany. Pošlapávání všech myslitelných pravidel řádného hospodaření s veřejnými penězi.“

„Toto jsou konkrétní problémy České televize, které PŘÍMO souvisí s ředitelem Petrem Dvořákem, který už dávno měl zalézt někam do díry a nikoli si pěchovat miliony do své kapsy,“ říká Jaromír Soukup a vyjmenovává problémy.

Fotogalerie: - Jednání Rady ČT

Jednání Rady České televize. Na programu byla zprá...
Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráv...
Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráv...
Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráv...
Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráv...
Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráv...

Jednak Soukupovi vadí, že ČT stále nemá projednáno v Parlamentu několik výročních zpráv. „Tudíž těžko můžeme hodnotit ředitele ČT, že je snad tak výborným manažerem,“ říká generální ředitel Barrandova. Dále je mu trnem v oku, že ČT stále začerňuje důležité údaje u smluv, což dle něj znamená, že ČT není transparentní a občané mohou mít oprávněné obavy, že jejich peníze končí někde v černé díře. Soukup dodává, že se ČT ani nepodrobila hloubkové kontrole NKÚ, byť to její management údajně slíbil.

Další výtky jsou již více subjektivního rázu. „ČT dlouhodobě neplní roli poskytovatele kvalitního, seriózního a VYVÁŽENÉHO zpravodajství. V tomto hledisku selhává i podle výzkumných zpráv a srovnání, které průběžně představuji svým divákům v pořadech na TV Barrandov,“ tvrdí provozovatel komerční konkurence a dodává: „ČT utrácí veřejné peníze za pochybný obsah, jako je například seriál Most!. Seriál plný vulgarit, minimálního přínosu pro společnost a její rozvoj.“

„Pokud i přes výše zásadní nedostatky radní České televize schválili odměnu Petru Dvořákovi za skoro 2,5 milionu, svědčí to o NAPROSTÉM SYSTÉMOVÉM SELHÁNÍ nejen instituce, ale i jejího kontrolního orgánu. Je to potvrzení toho, že můj boj za české občany a ochranu jejich zájmů zdaleka není u konce, ale já to nevzdám,“ říká Jaromír Soukup na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

13:55 Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce byli pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib, prezident České l…