Dalík jde na svobodu, soud odmítl návrh na vazbu

10. 10. 2012 14:22

Marek Dalík z justičního areálu na Mičánkách odejde na svobodu. Obvodní soud pro Prahu 4 neshledal důvody, proč na něj uvalit vazbu. Státní zástupitelství požadovalo, aby byl Dalík stíhán vazebně kvůli obavě z útěku a ovlivňování svědků. Pravá ruka bývalého premiéra Mirka Topolánka byla obviněna z podvodu v souvislosti s nákupem transportérů Pandur pro českou armádu.

Dalík jde na svobodu, soud odmítl návrh na vazbu
Foto: hns
Popisek: Marek Dalík figuruje v kauze Pandur

Dalík byl zatčena v noci na pondělí před pražskou restaurací SaSaZu v Holešovicích. Podle informací médií při zatýkání nekladl žádný odpor. Ihned však kontaktoval známého advokáta Tomáše Sokola, který se ujal jeho obhajoby. Ve středu ráno byl  převezen do justičního areálu Na Míčánkách, kde stanul před Obvodním soudem pro Prahu 4, který rozhodoval, zda jej pošle do vazby.

Nejedná se o první Dalíkovu zkušenost s vězením. V cele se octl již v roce 2004, kdy jej poslanec tehdejší Unie svobody Zdeněk Kořistka obvinil, že se jej pokusil uplatit za to, že pomůže potopit vládu premiéra Grosse. Mirek Topolánek byl tehdy lídrem opozice s rekordními preferencemi a případná Kořistkova spolupráce mohla potopit křehkou levo-středovou koalici. Dalík mu tehdy údajně nabídl deset milionů korun a post velvyslance. Policisté tehdy Dalíka zatkli a vrtulníkem transportovali do Ostravy. Hned druhý den však byl propuštěn, protože pro jeho obvinění chyběly důkazy.  

Nyní byl Dalík obviněn v souvislosti s nákupem transportérů Pandur od rakouské firmy Steyr. Jeden z manažerů této firmy již v minulosti naznačil, že jej poradce předsedy vlády požádal o úplatek, za který garantoval realizaci zakázky. Nyní prý policisté získali právě z Rakouska klíčovou výpověď, která umožnila někdejšího mocného premiérského poradce zatknout. 

Ačkoliv se v inkriminovaném rozhovoru mluvilo o peněžité úplatě za zajištění veřejné zakázky, nebyl Dalík obviněn z korupce. Policie jej obvinila z podvodu, a podle názoru řady právníků to bylo především proto, že na obvinění z korupce neměla dost důkazů. „Vypadá to, alespoň z mého pohledu, že se to nikam dál posouvat nechce a nebude,“ obává se advokát Václav Láska, který poskytl vyjádření serveru ParlamentníListy.cz.

Sám bývalý ministerský předseda nechtěl zatčení Dalíka nijak komentovat. „Nevím. Nemám,“ vzkázal podle serveru Novinky.cz v SMS na dotaz, zda je informován o Dalíkově zatčení. Zato jeho političtí oponenti neskrývali radost. „Tato kauza ukazuje, že vedle asociální politiky je pro ODS a TOP 09 stát dojnou krávou,“ uvedl sociální demokrat Jaroslav Foldyna. Poslanec Stanislav Huml (zvolen za Věci veřejné, aktuálně za ČSSD) k tomu uvedl: „Platí, že žádný strom neroste do nebe.“

Podle České televize se po oznámení verdiktu objevil ve dveřích jako první státní zástupce Jan Kořán, který pouze pokrčil rameny a poznamenal: "Co na to můžu říct." Obhájce Tomáš Sokol poté uvedl, že neexistovaly žádné věcné důvody pro uvalení vazby.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kurdové? O těchto jejich krocích se nepíše, říká Spencerová o době před vpádem Turecka

10:45 Kurdové? O těchto jejich krocích se nepíše, říká Spencerová o době před vpádem Turecka

Živé štíty, takovou roli měli dle Spencerové američtí vojáci, kteří měli takto chránit kurdské jedno…