Demokratická politika je v troskách, hodnotí dnešní republiku politolog Doležal

28. 10. 2018 10:25

Politolog Bohumil Doležal v komentáři pro server Echo24.cz zhodnotil stav naší republiky. Posteskl si nad tím, že se nám nepodařilo navázat na tradici první československé republiky. Je mu smutno z toho, že politiku opanoval premiér Andrej Babiš se svou firmou Agrofert, kterou sice formálně neovládá, ale Doležal nepochybuje o tom, že si v ní stále uchovává svůj vliv. A snaží se řídit celý stát jako firmu.

Demokratická politika je v troskách, hodnotí dnešní republiku politolog Doležal
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Politický komentátor Bohumil Doležal
reklama

„Na naší politické scéně dominuje rodinná firma Andreje Babiše s vyvinutou ekonomickou, politickou i mediální sekcí. Válcuje aspoň zatím vše, co se jí postaví do cesty. Spolu s extremisty a komunisty a za spoluúčasti zdeptané ČSSD spolehlivě dominuje Poslanecké sněmovně. Dominuje i ve vládě, opřené o smluvní podporu komunistů. Hlava státu, hlavní aktér zítřejších oslav, využívá nepřesně vymezeného mandátu, který získal v dvojí přímé volbě. A orientuje naši zemi někam, odkud jsme před devětadvaceti lety se štěstím vyvázli. Demokratická politika je v troskách. Stalo se to formálně vzato demokratickou cestou. Jenže odpovídá za to nikoli lid (lid je vždycky nevinný), ale ti, kteří na sebe dobrovolně a bez přinucení vzali víc zodpovědnosti a víc povinností, ‚elity‘. Tedy taky my,“ zhodnotil naši situaci nekompromisně Bohumil Doležal.  

Naše současnost je podle politologa chmurná a nezakryjí to ani oslavy chystané dnes na Pražském Hradě. Zvláště ne, když je chystá Miloš Zeman, který nám spolu s Babišem přináší „nové pořádky“. Těmto novým pořádkům musíme ve shodě s T. G. Masarykem čelit drobnou a vytrvalou prací ve prospěch demokratických hodnot. Každý z nás by měl nasadit své schopnosti a síly k jejich obhajobě. Náš dnešní úkol podle Doležala nespočívá v tom, že bychom měli padnout v nějaké velké válce, ale právě v této drobné práci.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Prozatím se Doležalovi zdá, že se ke své zemi chováme jaksi macešsky, stydíme se za ní a dokonce jí prý i pohrdáme. Faktem je, že Češi, Moravané a Slezané v porovnání např. s občany USA málokdy vyvěsí státní vlajky. Doležal v této souvislosti zdůraznil, že přitom máme na co být hrdí. Naše státnost sahá tisíc let do minulosti a ukazuje, jak česká kotlina vzrostla do evropského celku. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

4:40 Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

Rada Českého rozhlasu nedávno pořádala debatu o mediální gramotnosti a mediálním vzdělávání. Podle n…