Dezinformace existují odjakživa. Dnes se šíří pod povrchem jako rakovina, na kterou až přijdeme, může být pozdě, varuje generál Pavel

11. 12. 2018 22:38

Pojmy postfaktický nebo fake news se v nedávných letech staly slovy roku. První odkazuje na dobu, kdy fakta hrají čim dál menší roli, protože vítězí emoce. Druhý pojem pak odkazuje na falešné informace, jež mohou klamat veřejnost a přispívat k panice. Jedná se pouze o moderní slova, nebo měla každá doba svou éru dezinformací? Nejen o tom v úterním Focusu Václava Moravce debatovali generál Petr Pavel a politický geograf Michael Romancov.

Dezinformace existují odjakživa. Dnes se šíří pod povrchem jako rakovina, na kterou až přijdeme, může být pozdě, varuje generál Pavel
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel
reklama

V úvodu generál Pavel upozornil, že místo dobou dezinformační by dnešní dobu raději nazýval dobou informační. „Žíjeme v době, kdy se informace stávají hojnějšími než vzduch. Pokrok v technologiích umožnil nejen jejich rychlé šíření, ale i jejich produkci,“ dodal s tím, že dříve byli nositeli informací jednotlivci, zatímco dnes to může být naprosto každý.

Problém vidí v tom, že tyto informace se šíří velkou rychlostí, aniž by vždy byl známý jejich původce. „Často se stává, že informace, kterou vytvořil jeden jedinec, se mnohonásobením zdrojů najednou stává celosvětovou pravdou,“ uvedl Pavel.

„Není třeba rozporovat slogan ‚dezinformační doba‘,“ zapojil se do diskuse politický geograf Romancov. Podle něj zkrátka dezinformace v dnešní době jsou a také vždy byly. „Dnes akorát máme nesrovnatelně lepší šance, jak je identifikovat a jak je vyvracet,“ miní Romancov, podle kterého produkce těch, kteří dezinformace vytvářejí, výrazně narůstá. „Možná z toho z historického hlediska bude nakonec remíza. Jen to nebude skóre 1:1, ale 50:50,“ podotkl.

Nepochybně každá éra byla érou nadbytku informací, čehož využivali nejrůznější vládcové. „Je tomu tak a nemuselo jít pouze o knihtisk, ale i rozšíření telegrafu. Právě tento vynález se na řadě míst světa podepsal pod spekulační bubliny. Každá doba má svá úskalí, své příležitosti, které nesou negativní dopady,“ upozornil Romancov a zdůraznil, že jde spíše o to si uvědomit, že něco takového skutečně existuje, a být připraven tomu čelit.

Falešné zprávy a dezinformace podle Romancova hrají při utváření či rozpadu států nebo ve vojenství nepochybně obrovskou roli. V zásadě je to prý už od okamžiku, kdy se hluboko ve středověku objevila představa, že křesťanští vládcové by spolu neměli vůbec válčit, a pokud ano, má jít o spravedlivou válku. „Tak se vlastně objevil ‚průmysl‘, který pro příslušného vládce generoval důvod, proč se do války pustit,“ upřesnil.

Toto postupně pak přešlo i do moderní doby. Zmínil Hitlera, který si netroufnul na Polsko zaútočit jen tak. „Také nedjříve vykonstruoval ten incident v Gliwicích, aby mohl říct, že Německo se jen brání.“ Nejen to podle politického geografa dokládá, že to vše tu už bylo odjakživa a funguje to i v současnosti. „Nyní se stačí podívat na důvody, které ruská strana uvedla, proč vtrhla na Krym. Co svět světem stojí, chovaly se takto všechny mocnosti,“ je přesvědčen Romancov.

„Ano, informační válka a dezinformace byly součástí vojenství, válčení a celé naší historie odjakživa, tohle není žádný nový pojem. Možná mu jen moderní doba dává nový obsah a proto to vypadá, že informační válka je dílem jen posledních pár let,“ potvrdil následně Pavel a zmíníl, že už v dávných dobách bylo normální, že vojevůdci klamali svého protivníka o své skutečné síle a o svých záměrech. „Dezinformace se šíříly cíleně dokonce i v době, kdy byli používáni poštovní holubi,“ poznamenal generál.

Důležité je podle Romancova zmínít, že kvantita informací, která se valí na nás i na vojáky, nutí začit nově definovat pojem hrozeb. „Víte, dnes máme mnoho prostředků umístěných na oběžných drahách. Každý stát si hlídá prostor nad ním a pod ním. Možná je ale na čase začít bránit něco, co není vidět, co je ale stejně důležité a co bych označil termínem ‚digitální hranice‘,“ zdůraznil.

Moravec se pozastavil nad tim, že Romancov mluví v budoucím čase. „Není to spíše tak, že už si je hlídáme? Když se podíváme na všechny strategie Severoatlantické aliance, a teď nejnovější přijaté koncepce evropské sedmadvacítky o boji proti falešným zprávám, dezinformacím jako prostředku, který má vést k erozi demokracie či národních států?“ zajímalo moderátora.

Romancov mu dal za pravdu, že v tomto byly první kroky již udělané, ale je přesvědčen o tom, že tohle bude efektivní až v okamžiku, kdy to přijme za své široká veřejnost. „To, že jsou něco schopni identifikovat experti, to je první krok. Abychom byli v tomto skutečně úspěšní, musí si to opravdu uvědomit i široká veřejnost,“ uvedl Romancov s tím, že veřejnost si této hrozby zatím vědoma není. což soudí z toho, co dnes sleduje na sociálních sítích.

Hlavní úsilí informačního působení se podle Pavla přesouvá do emocí, spíše než do faktů. Dnes se prý vše snadno zjistí ze zmíněných satelitních snímků, z dronů, a nějaká fyzická vojenská síla se jen těžko schová. „Proto se dezinformace zaměřují do našeho vědomí, jež je ovládáno prostřednictvím cílených dezinformací, které mají utvářet naše názory a pocity,“ míní generál.

„A o to je to celé horší, jelikož to působení, které není vidět, se šíří pod povrchem jako rakovina, která když metastázuje, tak zjistíme, že se nějak projevuje, ale to už může být pozdě,“ uzavřel generál Pavel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Binec v Německu: Nebyl to Němec, řekla policie. Co si to dovolujete? Ozvalo se. Nečekaný konec

8:07 Binec v Německu: Nebyl to Němec, řekla policie. Co si to dovolujete? Ozvalo se. Nečekaný konec

Německo řeší, jestli policie smí vyšetřovat rodinné zázemí pachatelů trestné činnosti. Po červnových…