Dezinformace existují odjakživa. Dnes se šíří pod povrchem jako rakovina, na kterou až přijdeme, může být pozdě, varuje generál Pavel

11.12.2018 22:38 | Zprávy

Pojmy postfaktický nebo fake news se v nedávných letech staly slovy roku. První odkazuje na dobu, kdy fakta hrají čim dál menší roli, protože vítězí emoce. Druhý pojem pak odkazuje na falešné informace, jež mohou klamat veřejnost a přispívat k panice. Jedná se pouze o moderní slova, nebo měla každá doba svou éru dezinformací? Nejen o tom v úterním Focusu Václava Moravce debatovali generál Petr Pavel a politický geograf Michael Romancov.

Dezinformace existují odjakživa. Dnes se šíří pod povrchem jako rakovina, na kterou až přijdeme, může být pozdě, varuje generál Pavel
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

V úvodu generál Pavel upozornil, že místo dobou dezinformační by dnešní dobu raději nazýval dobou informační. „Žíjeme v době, kdy se informace stávají hojnějšími než vzduch. Pokrok v technologiích umožnil nejen jejich rychlé šíření, ale i jejich produkci,“ dodal s tím, že dříve byli nositeli informací jednotlivci, zatímco dnes to může být naprosto každý.

Problém vidí v tom, že tyto informace se šíří velkou rychlostí, aniž by vždy byl známý jejich původce. „Často se stává, že informace, kterou vytvořil jeden jedinec, se mnohonásobením zdrojů najednou stává celosvětovou pravdou,“ uvedl Pavel.

„Není třeba rozporovat slogan ‚dezinformační doba‘,“ zapojil se do diskuse politický geograf Romancov. Podle něj zkrátka dezinformace v dnešní době jsou a také vždy byly. „Dnes akorát máme nesrovnatelně lepší šance, jak je identifikovat a jak je vyvracet,“ miní Romancov, podle kterého produkce těch, kteří dezinformace vytvářejí, výrazně narůstá. „Možná z toho z historického hlediska bude nakonec remíza. Jen to nebude skóre 1:1, ale 50:50,“ podotkl.

Nepochybně každá éra byla érou nadbytku informací, čehož využivali nejrůznější vládcové. „Je tomu tak a nemuselo jít pouze o knihtisk, ale i rozšíření telegrafu. Právě tento vynález se na řadě míst světa podepsal pod spekulační bubliny. Každá doba má svá úskalí, své příležitosti, které nesou negativní dopady,“ upozornil Romancov a zdůraznil, že jde spíše o to si uvědomit, že něco takového skutečně existuje, a být připraven tomu čelit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haló, tady Fosil. Volám Solára. Jak mě slyšíte? Topolánek i Fiala píší o blackoutu

13:47 Haló, tady Fosil. Volám Solára. Jak mě slyšíte? Topolánek i Fiala píší o blackoutu

Prahu i významnou část Čech postihl v pátek kolem poledne masivní výpadek elektřiny. Petr Fiala ale …