Divadlo se znásilňováním muslimky Ježíšem je v pořádku, řekl soud. Kardinál Duka chce ale bojovat dál

20.11.2019 17:36

Kardinál Duka prohrál právní spor s divadelníky, kteří na jevišti sehráli scénu, v níž Ježíš znásilňuje muslimku. Soud konstatoval, že v umění se často užívají silné výrazové prostředky a v rámci svobodného šíření názoru je třeba to respektovat. Ale nejvyšší duchovní v Česku se nevzdává a hodlá bojovat dál.

Divadlo se znásilňováním muslimky Ježíšem je v pořádku, řekl soud. Kardinál Duka chce ale bojovat dál
Foto: Festival Divadelní svět
Popisek: Divadelní hra Naše násilí a vaše násilí

Kardinál Dominik Duka před časem pohnal před soud brněnské divadelníky. Pobouřily ho totiž dvě hry, které se v jihomoravské metropoli hrály. Šlo o kusy režiséra Olivera Frljiče Prokletí a Naše násilí a vaše násilí na přehlídce Divadelní svět v květnu 2018. Duka dal najevo, že ctí svobodu slova, ale i ta musí mít své hranice a není možné ji překračovat útoky na cítění křesťanů. Za hru, kde Ježíš znásilní muslimku, žádal omluvu.

Krajský soud v Brně však konstatoval, že divadelníci nespáchali nic, za co by se měli omlouvat, protože k umělecké činnosti patří různé výrazové prostředky, což by měl vzít v potaz i kardinál Duka. O soudním verdiktu informovala ČTK.

Server Církev.cz soudní verdikt okomentoval a vysvětlil, proč se kardinál nehodlá vzdát a půjde do další právní bitvy.

Oprávnění hájit Ježíše Krista podle soudu nemá nikdo. To je však v rozporu se specifickým posláním kardinála – konat a chránit církev jménem papeže. Dalším důvodem zamítnutí bylo, že křesťanů je v ČR málo, tedy jejich víra má menší ochranu vůči svobodě slova. Považujeme za neakceptovatelné, aby z důvodu, že je u nás menšina věřících křesťanů, bylo možné urážet a hanobit základ jejich víry, protože si to podle soudu demokratická většina přeje. Dostáváme se tak zpět do totalitního myšlení a do doby, kdy u nás byli křesťané a církev pronásledováni a utlačováni. Je to zvlášť závažné v souvislosti s tzv. krvavou (Červenou) středou, která proběhne již příští týden 27. listopadu, dnem, kdy si připomínáme všechny, kdo trpí v souvislosti se svým náboženským přesvědčením,“ uvedl server.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO: „Běžte pryč!“ Macron seřval Izraelce. Někam mu totiž vlezli

11:40 VIDEO: „Běžte pryč!“ Macron seřval Izraelce. Někam mu totiž vlezli

Francouzský prezident Emmanuel Macron měl během své návštěvy Izraele, kde se účastní mezinárodního f…