Fialův projev? „Nemám slov. Co to bylo? Spousta rozkládání rukama, jinak nic!“ Václav Klaus se drží za hlavu

24.6.2022 10:47 dop.

Bývalý prezident Václav Klaus okomentoval v internetové televizi XTV události uplynulých dní. Kritice podrobil středeční „nepochopitelný“ projev premiéra Petra Fialy (ODS). „To nikdo nemohl brát vážně,“ soudí exprezident. Fialova slova o vykoupení elektráren označil za „skok do tmy“. Kromě toho prozradil, jak se dívá na korupční skandál kolem hnutí STAN.

Fialův projev? „Nemám slov. Co to bylo? Spousta rozkládání rukama, jinak nic!“ Václav Klaus se drží za hlavu
Foto: Repro ČT
Popisek: Bývalý prezident ČR, Václav Klaus

Exprezident Klaus se přiznal, že samotný Fialův projev neposlouchal, později jeho obsah četl v médiích: „Tak za prvé, já jsem to neposlouchal. Televizi neposlouchám z principu. Ale samozřejmě jsem o tom četl a prolétl jsem zhruba text projevu,“ uvedl.

A zmínil k tomu dvě věci: „Jedna věc je neznámý fenomén vystoupení ve všech televizích – na mnoha televizních kanálech u nás. To se mi jako předsedovi vlády a prezidentovi nikdy nezdařilo. Dalo by se očekávat, že se něco fantastického, šokujícího stalo a že teď v tuto chvíli se musí něco mimořádného oznámit. A premiér předběhne prezidenta Zemana a má pocit, že to má národu sdělit.

Celý rozhovor najdete ZDE

Podle toho, co jsem četl, o čem byl ten projev, tak tam se nic takového neodehrálo. To je projev, který mohl být před týdnem, za týden, za měsíc, před měsícem. Pokud se chtěla vláda ukázat jako akční, tak měl být už před třemi měsíci. Nechápu ten frontální útok na posluchače, jako kdyby měl přijít konec světa nebo zemětřesení. To je jedna rovina věci. Nepochopitelná, nemám slov, nemám vysvětlení,“ kroutil Klaus nevěřícně hlavou.

Anketa

Je zákrok Fialovy vlády proti cenám energií dostatečný?

0%
98%
hlasovalo: 25361 lidí
„Druhá věc je pak vlastní obsah toho textu a ten se mi zdál takový typicky zafialovělý, takový fialovský. Tam byla spousta rozkládání rukama. Mne fascinuje, že si lidé strašně toho rozkládání rukama všímají. To je zajímavé. Ale jinak tam nebylo opravdu nic. Tam byly všeobecné fráze. Myslím, že smršť, která se na premiéra snesla v médiích, je dostatečná,“ řekl, že více k tomu nemá co dodat.

Vybídnut byl k okomentování Fialova výroku o tom, že „stát vykoupí elektrárny“. „Tak znárodňování jsme na našich územích už zažili. Nechápu, nechápu, nechápu. Jestli si myslí, že znárodněním se změní ceny energií, tak to už si mysleli soudruzi od Stalina počínaje přes Gottwalda. A jak je vidět, větru a dešti neporučili, a stejně tak neporučili cenám. V momentě, jak se začne manipulovat cenami, tak je to skok do tmy. Pokoušet se znárodňovat je pro mě naprosto nepochopitelné,“ uvedl Václav Klaus.

Premiér ve svém projevu občanům země také vzkázal, že „vláda je nenechá padnout“. Co si pod tím představit? „Tak vlády vždy měly měšec dukátů, které rozdávaly, ale pan Fiala žádný měšec naditý dukáty opravdu nemá, to si jasně řekněme. To snad ví i neekonom v něm. Prostí lidé vědí, že jsme země zadlužená. Pan Fiala nemá z čeho rozdávat, má úkol přerozdělovat něco na úkor něčeho. On to také neříkal příliš přesvědčivě, myslím, že to také nikdo nebral vážně,“ míní.

Bývalá hlava státu se také pozastavila u korupční aféry na pražském magistrátě spojené s hnutím STAN. „Pražský magistrát byl vždy svébytný útvar. Relevantní otázka je, zda je to fakt pěna dní, nebo je to zásah něčeho zásadního pro podstatu naší polistopadové demokracie. Já bych řekl, že pěna dní to možná je vzhledem k tomu, že je to pouze jeden náhodný případ něčeho daleko obecnějšího, co se neodehrává jenom u pana Hlubučka. Ale z hlediska toho, co vše se tam odehrává a jaké zásadní věci tam jsou, myslím, že to jen pěna dní není.

A zírám. Petr Fiala se toho ve svém projevu dotknul jen tak letmo, jako kdyby to byla pěna dní před komunálními volbami, kterou může odstrčit. To se zase tak odstrčit nedá. Není možné říct: ‚Mám plnou důvěru v koaliční stranu‘, která je spolu s nimi v té koalici. Nechápu to,“ dodal.

Co jej také překvapilo, byl hodinový prostor, který byl v nedělních Otázkách Václava Moravce vymezen pouze pro předsedu hnutí STAN Víta Rakušana, aby tam okolnosti kolem kauzy Hlubuček vysvětlil. „Aby byl u nedělního Moravce člověk sám... To nechali párkrát prezidenta a párkrát premiéra. Ale nikdy ještě místopředsedu vlády, to je také průlom. To nepodceňujme,“ upozornil.

„Nevím, zda je to bezelstná nevinnost, nebo arogance, když on řekne: ‚My v našem hnutí provedeme teď obrodný proces.‘ To prostě nevím, zda si mám jenom povzdechnout, nebo se vztekat,“ nevycházel Klaus z Rakušanových výroků z údivu.

Tento skandál podle něj neudělá změny ve vládě ani nezapříčiní její pád: „Je to v každém případě obrovský úder. Lidé říkají, že to bude konec STAN a této vlády. Já jsem ale skeptický, když jsem viděl Fialův projev – nic se neděje, jedeme dál. To nevidím dobře ve smyslu, že by to pro vládu znamenalo nějakou změnu,“ uvedl Václav Klaus.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Pohostinství je ve vleklé krizi. Máte plánu jim nějak pomoci?

Začalo to covidem a restrikcemi. Teď je tu inflace, tlak na zvyšování mezd, lidé už tolik neutrácí, ptž na to nemají. Restaurace zdražují, aby přežili, o to míň lidí si ale může dovolit jít do retaurace na jídlo. Zrušilijste EET a co dál? Plánujete nějakou pomoc?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tahle lu*ra bude kázat lidem, aby si vzali dva svetry?“  Protivládní demonstraci na Staromáku vygradovala známá firma

18:29 „Tahle lu*ra bude kázat lidem, aby si vzali dva svetry?“ Protivládní demonstraci na Staromáku vygradovala známá firma

Pojďte říct vládě: Odejděte. Už toho bylo dost. Tak zvali organizátoři na demonstraci, která se dnes…