Gustáv Husák se ve vězení stranil. Přijímal jen pomoc katolických kněží, uvedl biskup Václav Malý

04.03.2018 22:10 | Zprávy
autor: nab

V posledních dnech si česká společnost připomínala sedmdesát let od února 1948 známého pod názvem „Vítězný únor“, kdy se komunistům podařilo převzít moc. Pomocný biskup pražský Václav Malý se rozpovídal o tom, jakou roli podle něj sehrál v této době poslední komunistický prezident Gustáv Husák.

Gustáv Husák se ve vězení stranil. Přijímal jen pomoc katolických kněží, uvedl biskup Václav Malý
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Pomocný biskup pražský Václav Malý

„Gustáv Husák vydržel mučení v komunistických vězeních. Budiž mu ke cti, že nikdy neodvolal a zůstal komunistou až do smrti,“ řekl pro Rozhlas.cz pražský biskup pražský Václav Malý, jehož postoj prý vychází z vlastních zkušeností života v totalitě, ale i z nové knihy historika Michala Macháčka. „Stále ale nic nevíme o jeho dvou synech nebo manželkách. Zdá se, že neměl ani přátele,“ dodal.

Dále biskup Malý upřesnil, že by nerad Gustáva Husáka démonizoval, ale rád by ukázal, že je typickým představitelem doby, která se promítala i do osobních vztahů. „Byl to člověk mocichtivý, který ani po roce 1990 neučinil pokání. Nikdy neřekl, že se cítí spoluzodpovědný za špatnosti komunistické éry, nikdy se ani nezastal svých kamarádů,“ řekl a zmínil, že znal Husákova kamaráda Milana Hýbala, který prý jásal, když byl Husák v dubnu 1969 zvolen prvním tajemníkem ÚV KSČ. „Nečekal úplné udušení pražského jara. Jeho kamarád Husák ho ale nechal zavřít na dlouhé čtyři roky,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…