Házení kamení a anonymy. Solární podnikatel promlouvá o útocích

4. 4. 2013 11:34

Podnikatel Václav Vlasák poskytl MF Dnes rozhovor, v němž mluví i o své zkušenosti podnikání ve fotovoltaice. Nabízí trochu jiný pohled. Svou solární elektrárnu musí prý zatím dotovat dvěma miliony ročně.

Házení kamení a anonymy. Solární podnikatel promlouvá o útocích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely - ilustrační foto

Václav Vlasák investoval v roce 2009 do solární elektrárny o výkonu 0,645 MWp celkem 76 milionů Kč. Jak je to s návratností a vůbec s podmínkami, se ptala MF Dnes. „Původně jsem počítal s návratností 14 let, pak ale přišla srážková daň, která je v našem případě 28 procent. Teď musím každý rok dotovat provoz elektrárny dvěma miliony korun, což zhruba odpovídá dani za rok 2011,“ vysvětluje Vlasák. Podle něj také není pravda, že jeden megawatt přinese měsíčně půlmiliardový zisk. Každý, kdo si na podobný projekt půjčil, podle Vlasáka ví, že veškeré bankovní závazky jsou nadřazené, takže investor si bez souhlasu banky nevezme z projektu ani korunu.

Pro MF Dnes podnikatel Vlasák také spočítal, že tříletá daň prodlužuje návratnost o 3 roky, tedy prý zhruba na18 let. „Pokud bude daň zavedena nastálo, je to pro nás ztrátová investice. V podstatě vyvlastnění, kterému bych se bránil soudní cestou,“ říká v rozhovoru Vlasák.

Výrobci solárních panelů říkají, že jejich životnost je 20 let, ale není to ještě vyzkoušené. „Ale solární elektrárna není perpetuum mobile. O technologii se musíte stále starat. Systém je teď utažený tak, že investor s větším úvěrem si ještě dlouho na své peníze nesáhne. Byznys jako hrom je to pro banky,“ opakuje Vlasák.

Stát a podpora obnovitelných zdrojů

MF Dnes se podnikatele také ptala, zda si myslí, že stát to s podporou obnovitelných zdrojů přehnal. „Cena byla na počátku nastavena dobře, pak ale politici zaspali cenový pokles panelů," myslí si Vlasák. Energetický úřad měl podle Vlasáka říct dost a připojování zastavit. „Fotovoltaika je dobrá věc, ale měl se omezit výkon jednotlivých projektů třeba na jeden megawatt a panely měly mířit jen na střechy,“ míní Václav Vlasák. Na fotovoltaice podle Vlasáka vydělali hlavně tvůrci obřích projektů, kteří je obratem prodali. „Na ně už žádná srážková daň nedosáhne,“ dodává Vlasák.

Podle MF Dnes se Václav Vlasák setkává i s nadávkami. Například občas najde za stěrači auta anonymní dopisy s textem typu: Sluníčko nesvítí, už vám to skrouhli, a tak. Občas prý také přiletí na panel kámen.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnosti

16:59 „Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnosti

REPORTÁŽ Za oponou války. Tak se jmenuje kniha novináře, zahraničního zpravodaje ČT Jakuba Szántó, p…