Hnutí MeToo diskvalifikovalo ženy, muži s nimi nechtějí pracovat. Bojí se, tvrdí světaznalá architektka

23.11.2019 8:57 odp.

Hnutí MeToo diskvalifikovalo ženy natolik, že s nimi již muži nechtějí pracovat, jelikož se obávají, aby na ně nepřišla obvinění například ze sexuálního harašení. V New Yorku se muži bojí i zavírat dveře své kanceláře, pokud jsou v ní sami se ženou, shrnula v pořadu Osobnost Plus v Českém rozhlasu architektka Eva Le Peutrec. Prozradila své poznatky o situaci v Číně, kde architektonicky řešila již 24 mrakodrapů. Tam se prý všichni zaměřují především na otázku peněz a politiku nikdo neřeší. „Čína je největší kapitalismus světa,“ tvrdí architektka.

Hnutí MeToo diskvalifikovalo ženy, muži s nimi nechtějí pracovat. Bojí se, tvrdí světaznalá architektka
Foto: Radim Panenka
Popisek: Pohled na Šanghaj

Anketa

Chcete, aby prezident České republiky mohl navrhovat zákony?

86%
14%
hlasovalo: 15151 lidí
Eva Le Peutrec se rozhodla usadit v Šanghaji, protože to pro ni byla největší výzva. Následně tam několik let žila a navrhla desítky mrakodrapů. „Šanghaj byla největší výzva a zároveň se tam hodně stavělo,“ prozradila na úvod rozhovoru architektka, jež v této asijské zemi dostala za úkol navrhnout například město pro milion lidí, důvody svého přestěhování do Číny.

K tomu se pojí i postavení žen v Číně. To je stále specifické a pořád dochází k preferování mužských potomků. Číňankám v kariérách paradoxně uškodilo ukončení politiky jednoho dítěte. Zaměstnavatelé je totiž v očekávání možných mateřských povinností chtějí o to méně do práce přijímat, neboť se bojí, že budou mít druhé dítě. „To ty ženy velmi diskvalifikovalo,“ říká.

Architektka podotýká, že však vidí obdobnou analogii i v USA v New Yorku. Tam za nynější situací stojí hnutí MeToo. „Ženy to vlastně diskvalifikovalo a muži s nimi nechtějí pracovat,“ vysvětluje. Muži se práce s ženami obávají, aby na ně nepřišla obvinění například ze sexuálního harašení. Le Peutrec se v New Yorku například dozvěděla, že tam se již muži bojí i zavírat dveře své kanceláře, pokud jsou v ní sami se ženou.

Pak se vrátila zpět k poměrům v Číně. Za největší rozdíl u Číňanů spatřuje žebříček hodnot, ve kterém jsou skutečně vždy peníze na prvním místě. Neznamená to však, že by neměli smysl pro rodinu i kamarády, to funguje i tam.

Otázka peněz platí i v politické sféře. Dle Le Peutrec se tak všichni v Šanghaji zaobírají především výdělkem a politiku nikdo neřeší. „Čína je největší kapitalismus světa,“ tvrdí. Ve Spojených státech prý zažila jen „slabý odvárek“.

Od 80. let se v nejlidnatější Šanghaji situace výrazně změnila. Zatímco dřív připadaly ve městě asi čtyři metry čtvereční obytného prostoru na osobu, dnes se tu staví až dvousetmetrové byty. „Jsem přesvědčena, že když to bude pokračovat takhle, tak tam politiku nikdo řešit nebude,“ říká Le Peutrec s tím, že tam jsou všichni dobře zaopatřeni.

Závěrem architektka podotkla, že období, kdy v Číně ničili památky, je již za nimi. Číňané se dle ní již „probudili“ a zjistili, že se za svou pět tisíc let dlouhou historii nemusí stydět. K lidskoprávním tématům ale zabíhat nechtěla. „Já navrhuji architekturu a chtěla bych se držet pouze té architektury,“ odmítla hodnotit otázky údajného pronásledování menšin v Číně s tím, že jí to nepřísluší.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

20:43 To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

Nedělní Partie na CNN Prima NEWS byla bohatá na diskusi s ostrými názorovými střety, jejími hlavními…