Hysterie po volbách. Šafr, Fendrych, Mitrofanov. Žantovský vybral z hroznů

15.06.2024 8:14 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Lokajští plebejci útočí. Uspělo hajlování, Moskva bude spokojena. Nacionalistická demagogie vítězí. Volby odhalily hořkou realitu Česka a naše ostuda bude velká. To jsou titulky několika komentářů, jejichž autoři nepřenesli přes srdce, jak dopadly volby do Evropského parlamentu. „Byl jsem fascinován, jak hystericky někteří novináři, a to často i velmi zkušení, na výsledky reagovali. Hlavně na umístění Přísahy a Motoristů a subjektu Stačilo! pod vedením Kateřiny Konečné,“ přiznává pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský v pravidelném přehledu mediálních zajímavostí.

Hysterie po volbách. Šafr, Fendrych, Mitrofanov. Žantovský vybral z hroznů
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Dalo se čekat, že výsledky evropských voleb vyvolají vášně na různých pólech táborů, které spolu soupeřily o vliv v budoucím Evropském parlamentu, a to bez ohledu na to, zda nějaký vliv opravdu budou, nebo nebudou schopni realizovat. „Já jsem spíše názoru toho, že nebudou, protože stávající uspořádání evropských institucí je takové, že když si to dohodnou frakce lidovců a socialistů, tak se odhlasuje i to, že Země je placatá. Je hezké, že je tam nově pár jedinců či desítek lidí, kteří mají rozum v hlavě a tuší něco o kulatosti Země, ale mnoho na vývoji evropských budoucích událostí a záležitostí to nemění. Nicméně byl jsem fascinován, jak hystericky někteří novináři, a to i velmi zkušen reagovali na výsledky Přísahy a Motoristů a subjektu Stačilo! pod vedením Kateřiny Konečné,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Tyhle dva výsledky rozžhavily doběla některé české novináře, až se dopustili absurdních výrazů, na které chce upozornit. „Velmi mě rozesmutnil Saša Mitrofanov, kdysi dávno velmi respektovaný znalec levicové politiky a sociálně demokratických poměrů. Dnes už je to jen takový zvláštně jedovatý člověk, dštící oheň a síru kolem sebe a orientující se pouze na téma nějaké osobní vendety vůči Rusku, s nímž už podle příjmení a životopisu má nějaké nevyřízené účty. Vždy jsem si ho vážil jako člověka, který uměl vyvažovat argumenty ze všech stran a porovnávat podle jejich váhy. Dnes mám pocit, že se stal čistým propagandistou. Budu teď mluvit o jeho článku ‚Lokajští plebejci útočí‘, z něhož se dozvíme, cituji: ‚A kdyby bylo předmětů s haknkrajcem víc, mohl by být výsledek koalice Přísahá a Motoristé v evropských volbách ještě lepší‘,“ žasne mediální analytik nad autorovým výlevem.

Lokajské plebejství, co se sklání před vrchnostmi

Mitrofanov zcela jednoznačně spojuje nacistickou ideologii a minulost nacistického Německa se stávajícím úspěchem koalice Přísaha a Motoristé, kterou reprezentoval Filip Turek, „Toho kdosi před 20 lety vyfotil, jak mává na někoho z auta. U té fotografie není napsáno, ze kdy je, komu mává, z jaké blízkosti. To, že každá zdvižená pravice může někomu připomínat nacistický pozdrav Heil Hitler, nelze vyloučit, ale také to může být bohapustá náhoda. Nálepka od Mitrofanova, že je nácek, je ryzí demagogie. Toho, Sašo, opravdu nemáte zapotřebí, na to je vaší ctihodné minulosti opravdu škoda. Citujete Mikuláše Beka, že se tu ‚projevuje lokajské plebejství, které se sklání před vrchnostmi či despociemi, ať již se historicky objevily na západ či východ od nás. Svoji servilitu vůči silnějším pak lokajství kompenzuje pohrdáním slabšími či odlišnými, ať již to byli v minulosti Židé nebo dnes uprchlíci a migranti‘. To je tak nepředstavitelná snůška nesmyslů, že nad tím mi zůstává rozum stát,“ přiznává Petr Žantovský.

Především upozorňuje, že Češi rozhodně nebyli ti nejtypičtější reprezentanti antisemitismu ať už za války, ani nikdy jindy. „Ano, pravda, poslední pogrom na našem území se konal v roce 1919 v severomoravském Holešově, ale to mělo své historické konsekvence, a pan Mitrofanov, než začne vypouštět tyto zjednodušené fráze do veřejného prostoru, tak by se měl nejprve seznámit s realitou. Například k tomu existuje vynikající kniha spisovatelky Inny Mirovské ‚Den pěti světel‘. Tam by se o protižidovském pogromu dozvěděl hodně a nesrovnával by nesrovnatelné. Například Židy v Holešově a dnešní ukrajinské uprchlíky v Lexusech a Mercedesech a jiných zajímavých vozech, kteří čekají před našimi úřady na sociální dávky a opravdu to poslední, co by chtěli, je vrátit se domů na Ukrajinu bojovat za svoji vlast. Proto také je prezident Ukrajiny tak nervózní a vypisuje rozmanité předpisy na odvody do ukrajinské armády,“ míní mediální odborník.

Jedovatý plivanec od špatného propagandisty

Bere to jako opravdu hrubý faul, kterého se Saša Mitrofanov dopustil. „Mně je vždy líto, když se z dobrého novináře stane špatný propagandista. A to je zjevně tento případ. Saša tam napsal i něco naprosto neuvěřitelného. Cituji: ‚Kreml může mít oprávněnou radost z podílu svých skrytých a otevřených stoupenců v české společnosti. Výsledky ANO, Motoristů a komunistů ukázaly, že jejich voliči jsou na případnou okupaci připraveni.‘ Ha! Z čeho pan Mitrofanov usoudil, že člověk, který nechce Green Deal, nechce euro, má zásadní námitky proti emisním povolenkám, je připraven k okupaci Ruskem? Nebo dokonce vítané a aplaudované okupaci Ruskem? Že bychom viděli pana Turka s paní Konečnou a s Andrejem Babišem někde na Hradčanském náměstí s transparenty jako kdysi Bursíka s Topolánkem a na nich by bylo napsáno ‚Welcome Russians‘ místo ‚Welcome refugees‘? Ničeho takového jsem si nevšiml. Mám za to, že je to jenom takový jedovatý plivanec. Bohužel,“ poznamenává Petr Žantovský.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Šafr , Fendrych nespokojeni => já jsem spokojen!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseIjonT , 15.06.2024 8:32:04

|  19 |  1

Další články z rubriky

Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

18:12 Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 18. července 2024 zúčastnil v Blenheim Palace ve Velké Br…