Ivan Hoffman: Levice přišla o ty, co chtějí mír a spravedlnost. Čas osmělit se

10.10.2024 8:58 | Komentář
autor: Ivan Hoffman

POHLED IVANA HOFFMANA Sociální demokraté si zvolili nové vedení v čele s Janou Maláčovou. Mnozí to považují za obrat. Ivan Hoffman by ocenil, kdyby to znamenalo návrat témat míru a spravedlnosti, která k tomuto proudu vždy patřila a v posledních letech byla opuštěna. Soudí, že právě to by straně vrátilo její voliče.

Ivan Hoffman: Levice přišla o ty, co chtějí mír a spravedlnost. Čas osmělit se
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Ve stavu klinické smrti se česká sociální demokracie rozhodla změnit politický kurz a překvapivě se vydala – doleva! Není obvyklé, aby se rozhodnutím partaje, která notoricky prohrává volby a s preferencemi kolem 2 % živoří na periférii, zabývali politici a média, jako by se jednalo o významnou politickou událost. Vysvětlením budiž, že politika je u nás natolik vychýlena doprava, že se už ani pravicový volič necítí komfortně. Chce si ve volbách vybírat a cítí se ošizen, že není z čeho. Levice nikde, všichni jsou napravo. A liší se pouze v tom, že jedni jsou napravo za osmnáct a druzí bez dvou za dvacet.

Problémem sociální demokracie je, že se ze strany sociální stala stranou liberální. Coby strana vzorně systémová se podílela na všem, co se tady po listopadu 1989 dělo. Sociální demokraté mají nehynoucí zásluhu na vybudování kapitalismu. Udržovat kapitalismus v chodu už ale lze i bez systémových sociálních demokratů. Všichni zpozorněli až ve chvíli, kdy si tito za předsedkyni zvolili Janu Maláčovou. Je to signál, že sociálním demokratům konečně došlo, že nikdy nebudou volbou městských liberálů, jakousi „new labour“. Ve vzduchu visí otázka: Osmělí se s novým vedením k něčemu nesystémovému?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…