Jan Kubáček radí ČSSD, co dělat, aby jí to fungovalo jako Babišovi

12.10.2018 13:27

Moderátor Luboš Xaver Veselý v internetové televizi XTV.cz přivítal politologa Jana Kubáčka. Dozvěděl se od něj, že Andrej Babiš ve skončených komunálních volbách tvrdě narazil, čímž ovšem vytvořil prostor k růstu dalších osobností v hnutí ANO. Pokud jde o ČSSD, musí změnit dvě věci, pokud nechce zemřít. A Kalousek...

Jan Kubáček radí ČSSD, co dělat, aby jí to fungovalo jako Babišovi
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Politolog Jan Kubáček (na snímku v pořadu Horké téma).
reklama

Hlavní zprávou skončených komunálních voleb podle Kubáčka je, že komunální politici rostou z místních do vyšších pater politiky, zatímco tradiční strany ztrácejí. Vzkaz od voličů prý dostal i předseda vlády Andrej Babiš. Z volebních uren se dozvěděl, že ani on neporoste do nebe. „Myslím si, že voliči přistřihli křidélka Andreji Babišovi," řekl doslova Kubáček.  

Ukázalo se, že kampaň postavená jen na Babišovi nefunguje tak, jak si šéf hnutí ANO představoval. Podobnou zkušenost však už v minulosti udělali exprezident Václav Klaus a expremiér Jiří Paroubek. Současně daly komunální volby hnutí ANO příležitost, aby se v něm vyprofilovaly nové tváře a aby vše opravdu nestálo jen na Babišovi.

Vyjádřil se také k situaci v ČSSD. Tato strana je podle jeho názoru sice blízko hrobníkově lopatě, ale zatím na ní nesedí, což ukázal výrazný úspěch některých politiků ČSSD na severní Moravě nebo na východě Čech. Přesto na sobě tato strana musí hodně zapracovat.

„Já být Janem Hamáčkem, tak dám teďka domácí úkol ve stylu: Nesepisujte, koho chcete vyhodit z ČSSD, komu to chcete vytmavit. Ale sepisujte to, co je pro vás důležité a kdo to ve vašem regionu reprezentuje. Tohle dát dohromady, uzpůsobit to jako nový volební program, jako novou volební strategii a začít to skrze regiony prosazovat ve vládě, ale i nenápadně zatápět konkurenci. Prostě ukázat, že sociální demokracie je strana práce, která řeší problémy lidí, jak to funguje Andreji Babišovi. Ale zároveň ukázat, že má osobnosti v regionech," zdůraznil Kubáček.

Velký úkol prý stojí i před samotným předsedou strany Janem Hamáčkem. Ten prý teď stojí na křižovatce. Buď se stane druhým Bohuslavem Sobotkou, jen s podstatně větším množstvím vlasů. Nebo půjde jinudy. „Pokud bude chtít onou druhou cestou, musí mluvit tak, jak mluví na sousedy, jak mluví na své nejbližší. Jeho problém je, že ČSSD musí mluvit jako úřední věstník, jako nějaký europoslanec nebo kariérní politik. A to je vražda! To je nebezpečné zejména pro středolevicovou stranu," varoval.

I prezident Miloš Zeman by se prý měl starat o to, aby přežila, protože mu může pomoct držet na uzdě Andreje Babiše. Zeman a Babiš jsou podle Kubáčka dva alfasamci, kteří chtějí mít situaci pod kontrolou. A Zemanovi v tom může pomoct právě ČSSD.

Na odpis prý zatím není ani předseda komunistů a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Oba jsou to zkušení politici a taktici. „Je dohoda, aby Kalousek nikde příliš nevystupoval. Je to velmi dobrý stratég, který má čas a ví, kdy přesně zaútočit. Kalousek je Richelieu a má 9 životů,“ shrnul Kubáček. Kalousek dokáže znovu překvapovat a navíc ho politika baví. Pro mnohé politiky, ale i mnohé politology a novináře je to obrovská vášeň a Kalousek je prý jedním z nich.  

Pár slov padlo i k ODS. V té hraje významnou roli poslanec Václav Klaus mladší, u kterého se celá řada kolegů bojí, co zase řekne. „To, že zatápí ODS, je pro spoustu voličů vlastně sympatické. Vnáší témata, která by si ODS měla osvojit a neměla by je pouštět Andreji Babišovi nebo SPD. Některá témata nejsou špatná," zdůraznil Kubáček. Okamuru nehodnotí nijak pozitivně, ale i tak podle něj zvedá nová témata.  

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Z veřejného života prý nezmizí ani někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek. I pro něj je prý politika vášní a odpracovává si svůj návrat. Odpracovává si ho na tématu církevních restitucích, což je téma chytlavé.

Ne každému se však musí návrat do politiky podařit. Příkladem může být pokus o návrat Jiřího Paroubka. Tento návrat mu prý zhatila jeho brzy již bývalá manželka Petra Paroubková, která otevřela citlivou otázku Paroubkových financí. Problémy s financemi, byť třeba jen domnělé, Češi podle Kubáčka neodpuštějí. A ačkoli věří, že je Petra Paroubková inteligentní žena, nepochybuje o tom, že jí v útoku na Paroubka někdo radil. Možná někdo, kdo má pocit, že mu Paroubek ublížil a chce mu to vrátit.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…