Ježíš říká, že vše bude jednou odhaleno, vzkázala biskupka Nečasově vládě

22.02.2013 21:08

Jediná biskupka v Česku Jana Šilerová, biskupka Církve československé husitské, v křesle hosta pátečního Hyde Parku České televize prohlásila, že by se církve v otázce majetkové měly chovat jinak, než činí dnes v souvislosti s vyrovnáním státu a církví. Příliš mnoho majetku škodí a to nejen církvím, říká biskupka. Zdůrazňuje navíc, že církve nejsou schopny tak rozsáhlý majetek spravovat.

Ježíš říká, že vše bude jednou odhaleno, vzkázala biskupka Nečasově vládě
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Podpis smluv i samo dělení peněz bylo kuloárové. Vadilo mi, že se to nereflektovalo ven, směrem do společnosti a to dva, tři, čtyři pět let. "Náš národ přitom má zkušenosti s církvemi všelijaké," poznamenala hned v úvodu pořadu Šilerová, která poukázala na to, že nedůvěra k církvím je v Česku hluboká a to především díky komunistickému bacilu, který byl v české společnosti po čtyřicet let tvrdě zaséván.

Nepožehnané peníze, nešlo o úplatek

"Pán Ježíš někde říká, nic není zahaleno a není skryto, aby to nebylo jednou odhaleno," prohlásila biskupka. Peníze, o které se lidé derou, nejsou požehnané. Vyjádřila také jisté pochybnosti nad tím, že zvládnou spravovat tak rozsáhlé majetky. V její církvi snad několik takových schopných lidí je.

Šilerová zdůraznila, že Církev Československá husitská nikdy nikomu nic neukradla a biskupka proto nevidí důvod, proč by měla její církev dostat tolik peněz. Podle jejího názoru měla dostat 1,7 miliardy, místo toho dostane tři miliardy korun. V pořadu spekulovala o tom, zda nejde o svého druhu úplatek. "Milování peněz je kořenem všeho zla," uvedla. Ale milování peněz netrápí jen církve. To je něco, co postihuje každého člověka. Každého láska k penězům ovlivňuje.

Aby se církve zbavily případného osočení z přijetí jakýchsi úplatků, měla by nemalá část těchto prostředků jít třeba na charitu. "Ale státu bych je v žádném případě nevracela," zdůraznila biskupka.

Beru dvacet tisíc měsíčně

V pořadu také prozradila, že po čtyřiceti letech biskupské služby bude mít tento měsíc plat dvacet tisíc korun. Není přitom pravda, že by šlo o peníze daňových poplatníků. Tyto sumy jdou z majetku, který církvím zabavili komunisté.

Následně přišla řeč i na otázku, jak se bude toto vyrovnání státu s církvemi posuzovat za deset dvacet třicet let. Biskupka připomněla, jak se měl výklad dějin v průběhu času a ona má strach, jak budeme hodnotit dnešní vyrovnání za nějaký čas. Unést toto břímě bude prý za několik let velmi obtížné.

Národ duchovně plochý? Ale kde že

Šilerová se také snažila vyvrátit zakořeněné vnímání občanů Česka jako lidí duchovně plochých. To, že někdo není veden v nějaké církvi, ještě neznamená, že není hledačem na duchovní cestě, že v nic nevěří. Lidi povede k víře především to, když kolem sebe uvidí nějaký pozitivní příklad. Příkladným životem se snaží žít ona jako biskupka.

Jako jediná česká biskupka čelila Šilerová dotazu, zda žena může vykonávat biskupský úděl. Vždyť i Bůh napřed stvořil Adama a pak teprve Evu, což má svědčit o tom, že muž je mocnější. Šilerová v nadsázce odpověděla, že Bůh nejprve stvořil Adama, poučil se z chyb a následně stvořil Evu. Následně dala jasně najevo, že žena v církvi sloužit může.

V závěru pořadu došlo také na otázku papežova odchodu z funkce. Biskupka ocenila skutečnost, že papež Benedikt XVI. je muž rozumný, který seznal, že nestačí svými silami na svůj úřad. To, co učinil on, měli podle jejího názoru činit již papežové dlouho před tím, neboť i papež byl vždy jen člověk a síly lidí byly vždy limitované.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vaše generace vnímá demonstrace jako samozřejmost... Schillerová nadzvedla ze židle Tvarůžkovou z ČT. Ta začala soptit

22:04 Vaše generace vnímá demonstrace jako samozřejmost... Schillerová nadzvedla ze židle Tvarůžkovou z ČT. Ta začala soptit

V době před hlasováním o nedůvěře vládě se ministři ČSSD rozhodli zatím zdržet podpory návrhu státní…