Majetky církvím rozdány. Teď je to na soudech

27.06.2020 17:30

V roce 2012 přijala vláda Petra Nečase zákon o majetkovém vyrovnání státu a církví, jímž chtěla jednou provždy vrátit církvím to, co jim před rokem 1989 zabavili komunisté, a k tomu zajistit nezávislost církví na státu, kterým mají po 30 letech přestat plynout peníze ze státního rozpočtu. Po osmi letech se zdá, že český stát má svůj díl práce z krku. Zato u soudů bude ještě živo, protože musí vyřešit celkem 1400 sporů o majetek.

Majetky církvím rozdány. Teď je to na soudech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Lubomír Zaorálek

Český stát se zavázal, že církvím vrátí majetek, který jím před rokem 1989 zabavili komunisté. Za majetek, který už nebylo možné vrátit, byla sjednána finanční náhrada. Kabinet Petra Nečase dosáhl toho, že se církve ekonomicky odpoutají od státu a ten jim postupem času, do třiceti let, přestane posílat finanční příspěvky na platy duchovních a na opravy církevního majetku.

Podle informací deníku Právo se zdá, že stát už má hotovo a odevzdal církvím všechen majetek, který jim odevzdat měl. „Na adresu státních institucí přišlo 10.107 žádostí o vydání 176 tisíc položek. Šlo především o pozemky, lesy, rybníky, zemědělské i nezemědělské budovy, ale i o umělecká díla, nábytek, knihy a písemnosti,“ napsal list.

Jenže zdání klame. Ve stovkách případů není jasné, zda má církev právo ten či onen majetek získat. Řadu sporů už soudy rozhodly. Do konce loňského roku přijaly 3950 případů. Vyřešily 2534 řízení. Ještě asi 1400 případů na soudce čeká.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) je z tohoto vývoje zklamán.

„Kriticky sleduji, že ačkoli se majetek vydává, církve podávají žaloby. Tehdy se říkalo, že církve budou vstřícný krok státu akceptovat jako tečku,“ uvedl Zaorálek. „Předpokládal jsem, že k žalobám docházet nebude, protože stát udělal gesto, které podle mě nebylo fér vůči těm, kteří nic nedostali. Místo toho, aby to církve vzaly jako poslední krok, máme skoro čtyři tisíce žalob. To je pro mě těžko pochopitelné,“ dodal ministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CIA? Dcera Pavla Tigrida otevřeně promluvila. Vše prý zapadá

22:17 CIA? Dcera Pavla Tigrida otevřeně promluvila. Vše prý zapadá

„Je evidentní, že peníze na Svědectví, na československý exil, na všechny ty knihy a časopisy posíla…