Kdo chce znemožnit Trumpovi kandidovat? V USA to houstne. Vyplouvají informace

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
29.12.2023 22:55 | Zprávy

Po rozhodnutí nejvyššího soudu Colorada zabránit americkému exprezidentovi Donaldu Trumpovi v jeho nové kandidatuře s odůvodněním, že je „nezpůsobilý k opětovnému výkonu prezidentské funkce“, jelikož se se měl zapojit do „vzpoury“ během útoku na Kapitol v lednu 2021, se rozhodla ke stejnému kroku ve čtvrtek připojit také státní tajemnice amerického státu Maine Shenna Bellowsová a i v tomto státu chce Trumpovi znemožnit to, aby mohl kandidovat v prezidentských primárkách. Vše bude mít dohru. O Trumpově kandidatuře zřejmě nadobro rozhodne až Nejvyšší soud USA.

Kdo chce znemožnit Trumpovi kandidovat? V USA to houstne. Vyplouvají informace
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalý americký prezident Donald Trump

Spory o tom, zdali Trump bude moci kandidovat na amerického prezidenta, se týkají 14. dodatku a pohledů na to, zdali se zapojil do útoku na Kapitol 6. ledna 2021, kdy do budovy vtrhl dav Trumpových podporovatelů poté, co někdejší americký prezident prohrál u voleb proti současnému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi.

Nepokoje ve Washigtonu, při nichž v roce 2021 zemřelo pět lidí, byly podle některých výkladů podněcovány i samotným Trumpem a někteří američtí činitelé mají za to, že by šlo událost označit jakožto „povstání“ či „vzpouru“, do níž se americký exprezident zapojil a jde tak na základě ustanovení ve 14. dodatku americké ústavy označit Trumpa za „nezpůsobilého“ pro účast ve volbách, jelikož dané ustanovení zakazuje zastávat volené funkce každému, kdo se „zapojil do povstání nebo vzpoury“ proti vládě USA, pokud předtím složil přísahu podporovat ústavu Spojených států.

Že Trump porušil 14. dodatek, a proto je diskvalifikován z účasti na prezidentských volbách, se usnesl 19. prosince nejvyšší soud Colorada a posléze ve čtvrtek také nejvyšší volební úřednice státu Maine.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialův úřad vzpomenul na Jakeše. To neměli dělat. Otočilo se to hned, i Babiš si přisadil

9:20 Fialův úřad vzpomenul na Jakeše. To neměli dělat. Otočilo se to hned, i Babiš si přisadil

Úřad vlády na svých stránkách připomněl 35. výročí „slavného“ projevu tehdejšího generálního tajemní…