Klaus ml.: Vystupovat z EU by bylo dětinské, souhlasím s otcem

28.06.2020 20:57

„Musíme zase být v realitě. Fabriky, v nichž ti lidé pracují, většinou vyvážejí do Unie, takže se musíme chovat tak, abychom hájili vlastní zájmy. A až se to rozpadne, tak jako se to rozpadne. Ale abychom my sami vystupovali – souhlasím se svým otcem – to by bylo dětinské,“ pronesl pro server SeznamZprávy.cz šéf Trikolóry Václav Klaus mladší k otázce, zdali by se v České republice mělo uskutečnit referendum o vystoupení z Evropské unie. Řešení problematiky současného stavu EU by podle něj mohlo přijít i ze strany Francie a Německa.

Klaus ml.: Vystupovat z EU by bylo dětinské, souhlasím s otcem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus ml.

Anketa

Je Jaromír Soukup dobrý moderátor? (Ptáme se od 24.6.2020)

3%
24%
hlasovalo: 12577 lidí
Klaus k aktuálním preferencím Trikolóry říká, že se nyní snaží „nahodit vlnu“, aby bylo možné překonat pětiprocentní hranici a „jít dál“.

Kritiku od svého otce, že nemůže celou kampaň strany táhnout sám, odmítá. „Máme řadu i výraznějších lidí a samozřejmě čím víc jich bude výraznějších, tím já budu radši,“ zní od politika, který se nyní snaží o to, aby se lidé po České republice s jeho hnutím seznámili, a objíždí tedy intenzivně desítky obcí. „Na každém náměstí kážeme, že za jakýmkoliv úspěchem je práce, tak nemůžeme sami čekat, že to za nás někdo udělá,“ připojuje.

O občasné kontroverzi svých výroků a jejich vyznění prohlašuje, že i to je potřeba: „Potřebujete nějakým způsobem, aby se o vás mluvilo. A je lepší, když se o vás mluví negativně nebo se to nějak rozebírá. Než když se nemluví vůbec. Pak nemáte co hájit. Pak to tady v lese můžu povídat ptáčkům.“

Že by se Trikolóra podílela na možné vládě ODS, si Klaus dokáže i přes svůj vyhazov ze strany představit. „Já to nemám jako klanový souboj. S řadou lidí z ODS vycházím, tykám si, jdu s nimi na pivo. Čili já nemám jako s většinou z té strany nějaký strašný, fatální střet,“ vysvětluje své vztahy s bývalými spolustraníky. Obě strany podle něho mají mít i dosti podobné hodnotové cíle.

Evropskou unii by Klaus opustit nechtěl a proti referendu o vystoupení České republiky z EU se ohradil. „Já jsem pro spolupráci evropských zemí, pro volný obchod zboží, služeb a tak dále. Kdyby takhle zůstaly ty původní hodnoty, což byly někdy v pravěku, tak jsem pro,“ komentuje.

Odpůrcem je v tom, aby se z EU stala politická unie.

„Musíme zase být v realitě. Fabriky, v nichž ti lidé pracují, většinou vyvážejí do Unie, takže se musíme chovat tak, abychom hájili vlastní zájmy. A až se to rozpadne, tak jako se to rozpadne. Ale abychom my sami vystupovali – souhlasím se svým otcem – to by bylo dětinské,“ podotýká. Na rozdíl od Velké Británie si naše země opuštění EU prý dovolit nemůže.

Kromě tradičně kritických zemí vůči hlubší integraci EU se má nabízet i protipól, který by organizaci navrátil k původním hodnotám. „Třeba se naštvou Němci s Francouzi a udělají si nějakou užší politickou unii. A my jako zůstaneme na těch trzích, což by byl dobrý výsledek,“ přemýšlí nad řešením situace, v níž se EU ocitla.

Aktuální stav však rozhodně nepovažuje za správný: „Tady přijímáme zákony, které přijdou z Unie a které drtivá většina českých občanů nechce. Pak to projednáváme ve Sněmovně, u pultíku jeden poslanec za druhým říká, že to je špatně a nesmysl, ale že to prostě stejně musíme schválit, protože je to evropská směrnice.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …