Klausův exkolega objevil: Lidé nepracují, zanedbávají důchodce a kradou

17.04.2013 11:31 | Zprávy

Publicista a glosátor politického dění, předseda strany Občané.cz a někdejší blízký spolupracovník Václava Klause Petr Havlík na blogu Aktuálně.cz připomíná dílo britského historika Edwarda Gibbona s názvem Úpadek a pád Římské říše. Havlík v některých bodech Gibbonovy knihy vidí paralely s dnešní politickou a společenskou situací v České republice.

Klausův exkolega objevil: Lidé nepracují, zanedbávají důchodce a kradou
Foto: obcane.cz
Popisek: Petr Havlík

Dílo Edwarda Gibbona pochází z roku 1775. Autor v něm popsal základní příčiny pádu starověkého římského impéria. "Co to jen připomíná?" ptá se Havlík a vyjmenovává závěry, ke kterým britský historik došel. A ačkoli to na svém blogu nezmiňuje explicitně, je patrné, že svojí otázkou naráží na současné poměry v Česku, které vykazují stejné znaky.

Vzorem jsou populisté a pokrytci

Gibbon mezi příčiny rozpadu římského impéria zahrnuje například to, že valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací, že senioři jsou zanedbáváni a lidé pečují více o domácí mazlíčky než svoje staré rodiče. Stejně škodlivým faktorem pro společnost je prý i to, že tradiční role otců jako živitelů rodiny je zanedbávána a množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců.

Havlík vidí paralelu s dnešní dobou i v tom, co Gibbon popsal jako stav, kdy lidé pilně pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní pokrytci, populisté, pochybní umělci a tak zvané celebrity. Negativní roli hraje podle Gibbona, kterého Havlík cituje, i rostoucí daňové zatížení obyvatelstva, klesající úroveň vzdělání a růst státního dluhu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: adr

To jako vážně?

Myslíte, že o tom, kdo by měl být premiér má rozhodovat nějaký posudek? A co volby a lidi? Berete jejich rozhodnutí vůbec vážně? Jestli politik může kandidovat, proč by nemohl být pak ministr, premiér nebo třeba prezident? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zklamaný Petr Kramný bojuje dál. Řekl nám o své další naději

4:44 Zklamaný Petr Kramný bojuje dál. Řekl nám o své další naději

Odsouzený Petr Kramný je zklamán tím, že ESLP odmítl jeho stížnost. Jak však řekl ParlamentnímListům…