Klíčový dokument, který může otřást Brnem. Vztahuje se k roku 2001 a my ho získali

12. 10. 2018 9:46

Jestli se poslední dny v politice něco děje, pak je to situace na brněnské radnici. Jak rychle premiér Babiš odepsal Prahu, tak rychle jeho hnutí přeskupilo síly, aby si tuto moravskou metropoli udrželo. Poměr sil je přitom extrémně vyrovnaný, a pokud odhlédneme od SPD, pomyslným jazýčkem na vahách se stali Piráti. Aniž by možná sami věděli, co podporují.

Klíčový dokument, který může otřást Brnem. Vztahuje se k roku 2001 a my ho získali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kongres ODS v Brně

Volby v Brně vyhrálo s přehledem ANO, které vedl současný primátor Petr Vokřál. Hnutí získalo 23,02 procenta a obsadilo 18 mandátů z celkových 55. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s 18,55 procenta a 14 mandáty. Třetí byla KDU-ČSL s 10,25 procenta a 8 mandáty. Piráti byli v Brně na čtvrtém místě poté, co získali 8,73 procenta a 6 mandátů a pátí skončili sociální demokraté s 6,28 procenta a pěti mandáty v zastupitelstvu. Do zastupitelstva Brna se také probojovalo hnutí Tomia Okamury, SPD získalo 5,07 procenta hlasů a 4 mandáty.

Anketa

Je v pořádku, když zastupitelé vytvoří koalici bez strany, která vyhrála komunální volby?

10%
90%
hlasovalo: 12622 lidí

Původně to bylo právě Babišovo hnutí, které se chystalo na rozdělení postů. Jenomže pak přišla radikální změna a zbylé partaje v čele s ODS (s výjimkou SPD) se dohodly a začaly rokovat proti vítězi voleb. „Markéta Vaňková má mou plnou podporu. Útoky, kterým teď musí čelit, nejsou nic jiného, než zoufalý pokus uražených politických protivníků poškodit její dobré jméno, které výrazně přispělo k úspěchu ODS v Brně," glosoval předseda ODS Petr Fiala na Twitteru.

Ten výrok je pochopitelný. ODS sice v mnoha regionech uspěla, ale jako vítězná se nemůže cítit ani v Praze, ani v Brně. Šance získat primátora na jihu Moravy je tak lákavá. Premiér Babiš mezitím hovoří o „megapodrazu“ a čeká, co se bude dít. Do toho vstupují Piráti, kteří se šesti hlasy určí, jak se bude politika Brna po další čtyři roky vyvíjet. Prozatím se našel jeden pirátský hlas, který s ODS nesouhlasí. Jde o dvojku kandidátky Markétu Gregorovou. Připomeňme proto slova tamního lídra Pirátů poté, co obdrželi nabídku na jednání s občanskými demokraty.

„O této nabídce jsem informoval členskou základnu i vyjednávací tým. Situace se však nemění a pokračujeme dále v jednání s nyní vytvořenou koalicí v čele s ODS,“ uvedl lídr Tomáš Koláčný. Zároveň však přiznal, že ne všem v členské základně se takový postup líbí. Největším kritikem spolupráce Pirátů s ODS je podle jeho vlastních slov dvojka na kandidátce Markéta Gregorová.

Tentýž politik na Facebooku ve čtvrtek uvedl, že „jsem požádal náš analytický tým poslaneckého klubu Pirátů, aby prověřil pozadí všech potenciálních kandidátů do Rady města Brna z pohledu možného korupčního jednání, abych měl informace pro své rozhodování v jednání o personálním obsazení Rady města Brna. Dohodli jsme se také, že se zítra Markéta Vaňková vyjádří ke své spolupráci s firmou Brandson Enterprises“.

Vzájemné lásky či antipatie není na místě rozebírat.

Anketa

Může být Andrej Babiš spokojen s výsledkem komunálních voleb?

86%
14%
hlasovalo: 3931 lidí

Pro pochopení celého příběhu se vrátíme k blogu publicisty Jana Urbana. Ten vyšel před několika dny. Text se jmenoval pochmurně „Umřít Brno“, protože „návrat jedné z nejhorších frakcí opoziční smlouvy k moci v Brně je opravdu, ale opravdu hodně špatná zpráva“. Lidovci a Piráti podle něj ve své naivitě umožnili návrat toho nejhoršího z dějin ODS a ČSSD ve městě. Klíčovou postavou staronových pořádků je podle Urbana Markéta Vaňková, jednačtyřicetiletá právnička, která se má stát novou primátorkou. „Protože nová hvězda ODS a kandidátka na primátorku Markéta Vaňková je po mnoho let známá jako blízká spolupracovnice nerozlučné oposmluvní dvojice Pavel Blažek a Zdeněk Koudelka, přezdívanými v Brně jako ‚Don Pablo‘ a ‚Koudy‘,“ informuje Urban o poměrech v moravské metropoli.

Všechny partaje poměrně shodně jakékoli návraty starých pořádků odmítají. Jenomže ParlamentníListy.cz získaly několik indicií, které zcela jasně a prokazatelně výše uvedené napojení potvrzují.

Detaily firmy po kliknutí na obrázek

 

Začněme článkem, který vydalo hnutí Žít Brno už v roce 2002. Jmenoval se „Blažek, Hašek, Koudelka, Novotný: Vysoké učení Korupce, a. s.“. V textu Matěje Hollana stojí: „V roce 2001 si nejlepší brněnští právníci založili akciovou společnost Vysoké učení Brno. Proč to nepojmenovali třeba Masarykova nejlepší univerzita, můžeme s odstupem času jen spekulovat, asi byl důležitý akcent na slovo vysoká. Chtěli získat akreditaci na několik bakalářských a jeden magisterský právní obor. Nikým nevolená Akreditační komise ale tuto výběrovou právnickou vysokou školu odmítla akreditovat. Argumentovala přitom něčím tak nízkým, jako je nedostatečné personální zajištění. To je vzhledem k složení představenstva a dozorčí rady naprosto vyloučené“. A kdo stál tehdy v orgánech této dnes již neexistující společnosti?

Pavel Blažek, Radovan Novotný (podle Hollana „největší garant přes korupci v krněnské ODS“), Michal Hašek nebo Markéta Vaňková. Svého času byl předsedou představenstva jistý Petr Marcinčák. To jméno je podstatné, jelikož se 29. dubna 2005 Vysoké učení Brno přejmenovalo na Víno Marcinčák. Že to může být pro propojení starých a nových pořádků málo?

ParlamentníListy.cz mají ještě další kamínek do mozaiky. Použijeme pro to několik desítek hodin starou citaci Novinek: „S výkřikem Podraz! či Podrazáci!, které ojediněle zazněly z útrob brněnské pasáže Alfa, začala svoji středeční tiskovou konferenci Markéta Vaňková s navrženými koaličními partnery z KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD".

Pasáž Alfa. To je, oč tu běží. Právě na tomto místě se konalo rokování špiček ODS a rovněž tiskovka o nové koalici proti ANO. Ona pasáž Alfa se nachází na adrese Poštovská ulice - Brno střed. A teď se znovu vraťme k akciové společnosti Vysoké učení Brno. Kde že sídlilo? Shodou okolností také v Brně, shodou okolností v Brně – střed a shodou okolností také v Poštovské ulici...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

21:04 Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

Zpěvák a politik Michael Kocáb, o němž bylo v posledních dnech často slyšet především v souvislosti …