Koháku, já bych tě hnal. Elitní romský muzikant Gondolán má co říci TV Nova i celému národu

8. 6. 2016 4:42

Romský skladatel a zpěvák Antonín Gondolán je prý docela zděšen tím, co řekl herec Jakub Kohák na konto romské zpěvačky Věry Bílé v rámci pořadu Tvoje tvář má známý hlas. Kohák totiž jako porotce této soutěže naznačil, že Bílá krade. „Vystoupení to bylo krásné. Sice mi během toho zmizel mobilní telefon, ale to nevadí, já si koupím jinej,“ řekl Kohák poté, když herečka Ivana Chýlková dozpívala píseň od Věry Bílé Paš o Paňori. „Kohák je větší Rom než Věra Bílá. Působí totiž dost nečistě,“ poznamenal teď na jeho vrub Gondolán.

Koháku, já bych tě hnal. Elitní romský muzikant Gondolán má co říci TV Nova i celému národu
Foto: Reprofoto:YouTube
Popisek: Hudebník Antonín Gondolán

Anketa

Je správné dělat si legraci ve stylu ,,Romové kradou", jak to v TV učinil herec Jakub Kohák?

90%
10%
hlasovalo: 5169 lidí

V rámci internetových serverů a bulvárních deníků se začala rozebírat slova herce Jakuba Koháka na adresu romské zpěvačky Věry Bílé. Kohák totiž v pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas z Bílé udělal zlodějku. A to krátce poté, co herečka Ivana Chýlková zazpívala píseň Bílé Paš o Paňori.

„Mně to udělalo radost, samozřejmě. Vystoupení to bylo krásné, sice mi během toho zmizel mobilní telefon. Ale to nevadí, já si koupím jinej. On byl stejně starej,“ řekl s humorem Kohák po výkonu Chýlkové. Namísto toho, aby se ale o chvíli později za svá slova kál, ještě situaci s telefonem při bodování soutěžících rozmázl. „Dva body. Nejenže mi zmizel telefon, ale kluci z techniky mi říkali, že i poklice z auta. Takže Věro Bílá, vraťte mi to potom,“ řekl totiž Kohák při hodnocení.

A to se právě Bílé dotklo – že z ní dělá zlodějku. Zpěvačka podle médií bude nyní požadovat po Nově milion korun. Kromě Kohákových narážek jí totiž ještě vadí fakt, jak ji tvůrci prostřednictvím herečky Chýlkové zobrazili. „Takhle tlustá nejsem,“ řekla v pondělí pro deník Blesk.cz s tím, že se jí navíc coby autorky textu a hudby nikdo nezeptal, zda může píseň veřejně použít. Podle serveru se prý Věře udělalo při sledování Tváře špatně a málem ji skolil infarkt.

Televize se ale brání tím, že práva má ošetřena. „Paní Chýlková asi vůbec nevěděla, o čem to je. To by do toho, když je herečka, a ona je fakt dobrá, dala trochu citu. Úplně mně tekly slzy. Ta písnička je o mé mamince, proč jí to nikdo nepřeložil?“ řekla bulvárnímu deníku Aha! Bílá o písni Paš o Paňori.

Jen se předvádí!

Porotci soutěže Jakubu Kohákovi teď za jeho slova vrátil smeč romský hudebník Antonín Gondolán. A pěkně mu to nandal.

„Kohák je větší Rom než Věra Bílá. Působí totiž dost nečistě. Toho člověka nemám rád. Po celou dobu, co ho v tomto pořadu sleduji, se totiž jen předvádí. Ty jeho výkony jako porotce nemají ani s hudbou a ani s herectvím nic společného. Je to jen vydělávání peněz,“ pustil se do cupování herce známý romský hudebník.

Prý ale televizi Nova na druhou stranu chápe, že potřebuje dělat nějakou show pro lidi a tam patří i někdy silná slova. „Jako omluvu televize chápu i její vysvětlení, že má neblahé zkušenosti s Věrou Bílou v tom smyslu, že jakmile se jí něco dotkne, tak že chce peníze. To ale vyplývá z jejího momentálního postavení a z toho, že žije – tuším – na ubytovně. Já osobně bych ale Koháka hnal tak, že by na to nezapomněl,“ svěřil se ParlamentnímListům.cz Gondolán.

Vysvětlil, že kdyby si Nova vzala na paškál jeho osobu a Kohák by ho pak veřejně v televizním pořadu znemožnil, následně by ho určitě vyhledal.

Vzal bych si ho stranou a vysvětlil bych mu to...

„Vzal bych si pana Koháka stranou a vysvětlil bych mu z oka do oka, že by bylo lepší, kdyby se umyl. Když se na něj totiž podíváte, tak on je takový jakoby trošku špinavý. A takový člověk nemá právo posuzovat osobu někoho jiného. Víte, inteligentní člověk to neudělá. Jsem přesvědčený o tom, že třeba Karel Gott by takto nemluvil a ani nikdo jiný z porotců. Ostatně – ostatní z účinkujících i z porotců z těch Kohákových slov byli dost vyděšení a bylo na nich vidět, že s ním vůbec nesouhlasí. V tu chvíli, jak to řekl, zřejmě už věděli, že to je ošemetné téma a že to nejde. Já mám ale trochu jinou pozici, takže bych za Kohákem zašel nebo bych mu zavolal a vyřídil bych si to s ním osobně tak, že by na to nezapomněl. A věřím, že on by se pak i omluvil. Víte, tahle společnost má zafixováno, že asi všichni Romové jsou hloupí, ale to není pravda!“ poznamenal Gondolán.

A souhlasí se slovy Adély Gálové, která svůj komentář zveřejnila na serveru Romea.cz. „Po vystoupení Ivany Chýlkové v roli Věry Bílé v infantilní celebrity show Tvoje tvář má známý hlas řeší český bulvár, jestli dojde na žalobu kvůli namaskování herečky jako ‚příliš tlusté‘. Sympatický fakt, že se osobností hodnou imitace stala vynikající romská zpěvačka, i solidní výkon Ivany Chýlkové, která se v rámci karikatury obstojně popasovala jak s romštinou, tak se specifickým zpěvem, přebilo nejapné vtipkování komika Jakuba Koháka a moderátora Ondřeje Sokola,“ konstatovala Gálová. A hodnocení Koháka nazvala jako monstrózní faux pas.

„V tom s Adélou Gálovou souhlasím,“ podotkl Gondolán a dodal k tomu:

„Ovšem na druhou stranu se zase nedivím bulváru, jak o tom všem píše, protože o Věře Bílé je známo, jak žije, tedy že žije v nouzi a že to je jeden z důvodů, proč z toho všeho chce mít efekt. Na druhé straně ale musím přiznat, že má v jádru duše pravdu, protože písnička Paš o Paňori je její skladba, a měla ji tak televize požádat o souhlas. Já osobně jsem třeba zastupován Ochranným svazem autorským (OSA), a vím tedy, že každá skladba musí být povolena autorem. Věra Bílá tvrdí, že se jí nikdo na nic netázal, jenže oni zase tvrdí, že to mají autorsky ošetřeno. Kde je tedy pravda? Kdo je kompetentní v tom, aby dal souhlas k tomu, aby ta písnička byla provozována? Mě se třeba na to musejí ptát osobně, a tak mi volají vždy, když si mou skladbu chtějí propůjčit do svého pořadu či do divadelního představení. Táží se mne, zda tak mohou učinit. Ovšem někteří třeba mají smlouvu s nahrávací společností, že si s tou skladbou mohou dělat, co chtějí, což je třeba případ paní Bílé. Jsem ale i tak přesvědčen o tom, že se paní Bílé určitě ujmou čeští právníci a že pak z toho všeho budou chtít finanční efekt. Paní Bílá není natolik inteligentní, aby mohla tyto věci řešit sama.“

Chýlkové jsem rozuměl každé slovo

Pro hudebníka ale jinak prý bylo vystoupení samotné Ivany Chýlkové velmi úsměvné. „Málem jsem spadl ze židle. Ivana Chýlková se navíc toho chopila fenomenálně, bylo to jedno z nejlepších vystoupení, jaké jsem v tomto pořadu viděl. A co se týče textu, i ten zazpívala bravurně. Já sice neumím perfektně cikánsky, ale musím říci, že jsem paní Chýlkové rozuměl víc nežli samotné Bílé. Věra Bílá podle mne jen hledá možnosti, jak by se s televizí mohla hádat nebo hledat pro sebe nějaké nároky. Já jsem ale na rozdíl od paní Bílé přesvědčen o tom, že si Ivana Chýlková text nechala vysvětlit.“

Gondolán k tomu kupodivu ocenil i to, jak obsah textu vtipně okomentoval moderátor pořadu Tvoje tvář má známý hlas Ondřej Sokol. „On si samozřejmě k tomu přidal své. Ovšem musíme vzít v úvahu, že v romštině neexistují texty v podobě, v jaké je známe. V písničkách, které jsou notoricky známé, jde vždy o příběh, ale romské písničky mají text postavený na říkankách ze života,“ poznamenal.

Celý pořad jako takový se mu ale prý jinak velmi líbí.

„Dívám se na něj poměrně pravidelně. Myslím si, že je přínosný v jedné věci. Zjistil jsem totiž, že účinkující, kteří jsou převážně herci, mnohdy zpívají lépe nežli profesionálové. Třeba taková herečka Hana Holišová je velmi dobrá a myslím, že ty dnešní tzv. pěvecké celebrity najednou zjistily, že tady mají konkurenty, o kterých ani nevědí. Velkou pozornost si také zaslouží maskéři,“ dodal.

Považovali ji za postiženou

Romský hudebník ParlamentnímListům.cz nakonec odpověděl i na to, jak je to s uměním Věry Bílé.

„Podle mne je tady řada romských zpěváků, kteří ji převálcují. Jsem přesvědčen o tom, že ta její pověstná zahraniční vystoupení nemají nic společného s uměním. Já jsem s paní Věrou Bílou kdysi absolvoval koncert v pařížské Olympii a musím říci, že opravdu celý sál povstal, když se objevila na jevišti. Jenže dodatečně jsem zjistil, že oni ji brali jako postiženou, protože ji doprovázeli na jeviště dva hoši a přistavili jí i mikrofon. A Paříž je navíc pověstná tím, že když tam řeknete, že je někdo Rom, tak tam na rozdíl od naší společnosti je brán opravdu jako umělec, jednají s ním jinak. Tam totiž skoro každý umělec má dědečka Roma a je to ku prospěchu věci. Není to tedy tak jako u nás, že Rom je něco špatného. Ve Francii se Rom rovná talent a hudba, kdežto naše společnost je v tomto vyhraněná a Romy háže do jednoho pytle. Majoritní společnost u nás si vždy vybere něco, co minoritní společnost poškozuje,“ doplnil na závěr Antonín Gondolán.

Sám Kohák na své extempore reagoval pro Super.cz. „Ale prosím vás, dejte pokoj. To byla legrace, nic rasistického. Lidi toho řeší. Vezměte si, že komunisté kdysi chtěli zakázat Svěrákův film Nejistá sezóna kvůli jedné větě, že už jim po lokále běhá půl hodiny cikán s kudlou v zádech. To by si člověk opravdu nemohl dělat srandu z ničeho. Podobné to bylo, když se Poláci naštvali na reklamu s obchodníkem. Nebudu to fakt řešit, nemám na to čas,“ řekl Super.cz Kohák. Odmítá prý, aby ohledně humoru existovala vůbec nějaká cenzura.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní převrat? Spacáky? Jiný pohled na vyhození šéfa Českého rozhlasu, kvůli kterému křičí Respekt a celá kavárna

7:34 Státní převrat? Spacáky? Jiný pohled na vyhození šéfa Českého rozhlasu, kvůli kterému křičí Respekt a celá kavárna

Šéfredaktor stanice Vltava Českého rozhlasu Petr Fischer končí. Generální ředitel veřejnoprávního mé…