Kramářova vila v Praze se dnes otevře návštěvníkům

03.06.2023 6:20 | On-line

Kramářova vila v pražských Letenských sadech se dnes otevře návštěvníkům. Prohlédnou si interiéry i zahradu s výhledem do údolí Vltavy. Budova rezidence českých premiérů v současnosti slouží k reprezentačním účelům a setkání převážně se zahraničními státníky. Jméno získala po předsedovi první československé vlády Karlu Kramářovi, který si ji nechal na staré baště postavit na začátku minulého století.

Kramářova vila v Praze se dnes otevře návštěvníkům
Foto: vlada.cz
Popisek: Kramářova vila během otevření pro veřejnost

Na první komentovanou prohlídku vily dnes lidé mohou přijít na 09:00, poslední skupina s průvodcem tradičně vyjde kolem 16:00. Letos se budova otevřela už o víkendu před dvěma týdny při festivalu Open House Praha, další prohlídky budou o státních svátcích 5. a 6. července a také 17. listopadu. Loni Kramářovu vilu v osmi termínech navštívilo téměř 6000 lidí.

Kramářova vila byla postavena podle projektu architekta Friedricha Ohmanna v letech 1911 až 1915 v novobarokním stylu doplněném secesními prvky. Budova o rozloze 700 metrů čtverečních měla po své dostavbě 56 místností. Vedle soukromých ložnic a pracoven zde bylo několik jídelen, salonů, hal, hostinských pokojů a kulečníkový sál v ruském stylu.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 objekt přešel do vlastnictví Společnosti dr. Karla Kramáře, která ho pronajala Národní galerii. Poté nemovitost převzalo Národní muzeum a v roce 1952 se dostala do správy Úřadu předsednictva vlády, které ji využívalo k reprezentačním účelům a ubytování státních návštěv. Jako rezidence českých premiérů vila slouží od roku 1998.

reklama

autor: čtk

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co je to dezinformace?

Proč není tento pojem legislativně uchopen a jak je možné, že i přesto vláda vyhazuje miliony za boj proti nim? Jak se dezinformace pozná?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ještě hůř s elektřinou. Eurostatu v žebříčku něco chybí. A pro Česko to pak vypadá bídně

6:50 Ještě hůř s elektřinou. Eurostatu v žebříčku něco chybí. A pro Česko to pak vypadá bídně

Máme nejdražší elektřinu v Evropské unii. Na tom trvá Agrární komora ČR i přes novou metodiku měření…