František Kalenda, antropolog, publicista, šéfredaktor nakladatelství Bourdon a autor historických románů, zaměřil svou pozornost až do jihoamerické Venezuely. Kalenda zmínil, že Venezuela má nesmírné zásoby ropy, ale zároveň i velmi špatnou ekonomickou situaci. Kvůli ní i kvůli politice uteklo ze země na osm milionů lidí. „Dnes se konají prezidentské volby ve Venezuele – tedy zemi s obrovskými ropnými zásobami, která se ovšem v posledních deseti letech propadla do šílené ekonomické krize. Právě kvůli ní – a také kvůli stále více autoritářské povaze režimu – z Venezuely uprchlo bezmála osm milionů lidí,“ napsal na síti X Kalenda.
Na vině je podle Kalendy i očividných skutečností vládnoucí prezident Nicolás Maduro. Ten pevnou rukou vládne Venezuele od roku 2013, kdy převzal post po zemřelém prezidentovi Chavézovi. Poté byl Maduro zvolen ve volbách. Maduro za dobu své vlády nevyvedl Venezuelu z bídy, ale naopak její bídu prohloubil. Stejně jako demokratický deficit. „Od té doby spolu s venezuelským hospodářstvím definitivně pohřbil už tak skomírající demokracii. Přesto se právě dnes uchází o dalších šest let v úřadu,“ zkonstatoval Kalenda.
Proti Madurovi ve volbách stojí zkušený diplomat Edmundo González, za kterým se i přes jeho pokročilý věk 74 let sjednotila celá opozice.
V průzkumech drtivě vítězí González. Ale to ve Venezuele nemusí vůbec nic znamenat, protože Maduro má pod rukou všechny klíčové úřady. „Současný prezident ovládá soudy i Národní volební radu a pevně v rukou má také bezpečnostní složky nebo ozbrojené milice, které budou zastrašovat opoziční voliče,“ informuje Kalenda.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera