Máme jedno z nejvyšších zvýhodnění rodin s dětmi, chlubí se ministryně

03.03.2013 19:16

Podle ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové není pravda, že by současná vláda byla jen vládou škrtů. A uvedla příklad – Česko má nyní jedno z nejvyšších daňových zvýhodnění pro rodiny s dětmi.

Máme jedno z nejvyšších zvýhodnění rodin s dětmi, chlubí se ministryně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ludmila Müllerová
reklama

„Debaty na toto téma se velmi často omezují jen na sociální dávky, které stát rodinám vyplácí. A stejně často se zapomíná na to, že porodnost jakákoliv výše státní pomoci nijak zásadně neovlivňuje. Dokonce neplatí ani jasný vztah mezi porodností a příjmem domácností. Být bohatší než můj soused automaticky neznamená, že budu mít více dětí,“ vysvětluje Ludmila Müllerová a odkazuje se například na studii Světové banky.

„Mezi mírou zaměstnanosti žen a mírou porodnosti je jednoznačně pozitivní vztah. A platí také u nás. I když máme velmi nízkou porodnost a ženy jsou zaměstnávané podprůměrně. Velmi výrazné jsou ale rozdíly mezi zaměstnaností matek s dětmi a žen bez dětí. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto prosazuje, aby si rodiče, kteří využívají placených služeb mateřských škol či dětských skupin, mohli uplatnit roční slevu na dani až 8 tisíc korun,“ píše ministryně.

Dále popisuje jiný návrh TOP 09 – na zřizování tzv. dětských skupin. Ty by zřizovali zaměstnavatelé a náklady na ně by si odečetli z daní. Šlo by tak o cosi jako firemní školky.

„Jsem si jistá, že tím dáme prostor pro vytvoření tisíců pracovních míst. A desetitisíce rodičů, hlavně žen, by zase mohly dříve obsadit volná pracovní místa,“ míní Müllerová. „Často se hovoří o tom, že jsme jen vláda škrtů, a lidé tak ztrácí motivaci zakládat rodiny. Nesouhlasím,“ dodává.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

8:06 Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

Hospodaření ČT má stále své mouchy. Například že se neřídí zjištěními Nory Fridrichové a 168 hodin. …