Menšiny začínají ovládat většiny. Ochrana menšin není bezbřehá... Poselství nového šéfa Senátu Kubery

14.11.2018 15:57

Na ČT24 proběhl brífink nového předsedy Senátu Jaroslava Kubery. „Ta volba je takovým završením mé politické kariéry,“ řekl Kubera hned na začátku. Uvedl, že je vděčný, a jeho úkolem prý bude, aby Senát zaujal místo, které mu patří. Po dotazech novinářů se vyjádřil proti sociálním médiím a také proti zbytečným zákonům. Lidové noviny zase přinesly reakci jeho soka z volby Václava Hampla.

Menšiny začínají ovládat většiny. Ochrana menšin není bezbřehá... Poselství nového šéfa Senátu Kubery
Foto: Repro ČT24
Popisek: Jaroslav Kubera jako novopečený předseda Senátu
reklama

Od České televize přišel dotaz, zda Kubera hodlá měnit něco na svém chování či vystupování. Předseda Senátu odvětil, že přerod z politika do státníka není jednoduchý, je to tak trochu role, kterou si prý nacvičil ve filmu Toman, kde hrál prezidenta Beneše. „Víte, státník musí být tak trochu extrovert, jinak by nemohl existovat v tomto vlčím světě médií, internetu, Twitteru a Facebooku,“ uvedl. Řekl také, že je rád, že vyhrál bez Twitteru a Facebooku a že považuje za nedůstojné, když politici jako Putin a Trump komunikují přes Twitter a že on si cení setkání tzv. tváří v tvář. „Mezinárodní situace není úplně dobrá. Začíná se to tak trochu obracet, že menšiny začínají ovládat většiny, a to není o ochraně menšin, ale ochrana menšin není bezbřehá,“ dodal ještě předseda Senátu. Jeho přínosem je prý to, že je komunikativní a nepovažuje média za žumpu. Rozdíl mezi státníkem a politikem je podle něj v nadhledu, který státník má.

Anketa

Má premiér Andrej Babiš po slovech svého syna vaši lidskou důvěru?

89%
11%
hlasovalo: 38931 lidí
Přišla otázka na to, zda bude Senát v opozici k vládě, a pokud ne, tak proč, když v něm mají převahu opoziční strany. Kubera řekl, že když přijde zákon, který bude pro Senát přijatelný, tak není důvod být v opozici. A dodal poučku, podle které hlasuje, totiž, že pro je jen u zákonů nezbytných. „Potřebných zákonů jsou stovky, a proto naše legislativa vypadá jako Pohádky Boženy Němcové,“ prohlásil předseda Senátu a jako příklad uvedl zákon o střetu zájmů. Údajně je ke každému zákonu nutné 200 školení a padesátistránkové metodické pokyny. A bude také proti balíčkům zákonů. Zmínil také důležitost smyslu pro humor, který podle něj měla většina dobrých státníků, i když ne všichni. „Bývalý prezident Václav Klaus patří k těm, kteří neměli smysl pro humor, a přesto byl dobrým státníkem. Václav Havel smysl pro humor měl a také byl dobrým státníkem,“ řekl Kubera.

Lidové noviny přišly s názorem Václava Hampla, kterého Kubera porazil ve druhém kole. „Pořád platí to, že trvají moje názorové rozdíly proti stanoviskům, které znám od kolegy Kubery, takže z tohoto hlediska nejsem moc rád,“ zhodnotil před novináři výsledek volby Hampl. „Pro mě hlavní je, že já cítím jako hrozně důležitou věc pro Českou republiku, pro její politiku v této době naše pevné mezinárodní zakotvení, zejména pokud jde o Evropskou unii. A tady cítím ze strany Jaroslava Kubery sarkastičtější přístup,“ doplnil Hampl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …