Mezi některými problémy máme oceán, takže... Trump jasně o USA v NATO

19.03.2024 21:35 | Monitoring

Nebýt Spojených států, NATO by neexistovalo, říká Donald Trump. V rozhovoru s Nigelem Faragem, někdejším hlasitým zastáncem brexitu, pro britskou televizi GB News Trump prohlásil, že USA pod jeho vedením „stoprocentně“ zůstanou v NATO, pokud evropské země budou „hrát fér“.

Mezi některými problémy máme oceán, takže... Trump jasně o USA v NATO
Foto: Repro: X
Popisek: Donald Trump v rozhovoru s Nigelem Faragem na GB News hovoří o NATO

„NATO se musí ke Spojeným státům americkým chovat férově, protože nebýt Spojených států, NATO by doslova neexistovalo,“ řekl bývalý prezident USA Donald Trump, jenž se opět hodlá ucházet o funkci prezidenta v listopadových volbách, v rozhovoru s Nigelem Faragem pro britskou televizi GB News, jehož obsah převzal server Politico.

„Spojené státy by měly platit svůj spravedlivý podíl, a ne i spravedlivý podíl ostatních,“ řekl Trump a Farage přitakal, že souhlasí, to je férové. „Myslím si, že USA platily devadesát procent nákladů NATO. Byla to ta nejvíc neférová věc,“ stěžoval si Trump a poukázal na to, že Spojeným státům jsou některé problémy navíc vzdálenější než evropským zemím. „Mezi některými problémy máme oceán... máme krásný, velký oceán,“ dodal Trump. „(NATO) je pro (evropské země) důležitější, využijí toho.“

„Takže pokud začnou hrát férově, USA tam budou?“ zeptal se Farage.

„Ano, na sto procent,“ odpověděl jednoduše Trump. A ujistil tak západní lídry, kteří se obávali, že by USA mohly formálně vystoupit ze Severoatlantické aliance, pokud Trump v listopadu získá druhé funkční období.

Letos v únoru Trump například řekl, že USA by nepřišly na pomoc před Ruskem těm zemím, které nedávají dostatek peněz na svou obranu. Závazkem členských států je, aby na obranu dávaly nejméně 2 % svého HDP. Ani Česká republika na tuto úroveň v únoru nedosahovala.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …