Migrace není pro Česko problém, předkládala redaktorka ČT data Veselému. Ten se neudržel: Bude to problém. Pro nás, pro celou EU!

16.08.2021 21:18

Afghánistán je po dvaceti letech znovu pod kontrolou Tálibánu. Tisíce Afghánců se zoufale snaží uniknout před jeho vládou. Na letišti v Kábulu panuje velký chaos, zemřelo zde nejméně pět lidí, nyní je uzavřené pro komerční lety. Vojenské evakuační lety mají dál pokračovat. V Ázerbájdžánu je už připravený záchranný armádní speciál. Čeká ale na povolení k přistání v Kábulu. O tom, zda je česká ochota pomoci dostatečná, hovořil v pořadu Interview ČT24 Ondřej Veselý (ČSSD), předseda zahraničního výboru. Česká republika podle něj bude ochotna zachránit z Afghánistánu ještě 100 lidí.

Migrace není pro Česko problém, předkládala redaktorka ČT data Veselému. Ten se neudržel: Bude to problém. Pro nás, pro celou EU!
Foto: archiv O. Veselý
Popisek: Ondřej Veselý

Armádní evakuační airbus čeká v ázerbájdžánském Baku na povolení k přistání v afghánském Kábulu, jak dlouho ještě bude čekat, lze podle Veselého jen těžko odhadovat. „To bohužel neví nikdo z nás, letiště v Kábulu nefunguje, protože hnutí Tálibán na letiště zaútočilo. Nyní se řeší se Spojenými státy, jak letiště znovu zprovoznit,“ uvedl.

Další záchranné lety mohou pokračovat až poté, co bude zajištěn bezpečný přílet a odlet. „Omlouvám se, kolik jich ale přesně bude, nemohu upřesnit, každé takové vypuštění informace nám může zkomplikovat evakuaci osob,“ omluvil se Veselý, že by nerad ohrozil misi.

Česká armáda z Afghánistánu evakuuje české diplomaty nebo místní tlumočníky spolupracující s českou armádou. „Mohu potvrdit, že v Kábulu stále zůstává český velvyslanec, který se snaží o to, aby se na letiště dostali bez problému afghánští spolupracovníci, tlumočníci a jejich rodiny, kteří byli vybráni, abychom jim pomohli a zemi opustili,“ uvedl poslanec ČSSD Veselý, že řádově jde zhruba o stovku osob.

Kromě českého velvyslance v Kábulu zůstává ochranka českého diplomata, ostatní Češi jsou podle informací Veselého z Afghánistánu kompletně staženi.

Na dotaz, zda záchrana stovky osob není málo a česká vláda situaci nepodcenila, Veselý uvedl: „Někteří mi zase píší, jestli to není moc. Je to prostě počet, který odpovídá tomu, co si nastavilo Ministerstvo zahraničí a Ministerstvo obrany, to vyhodnotilo, že tyto osoby jsou bez bezpečnostního rizika,“ sdělil předseda zahraničního výboru.

Anketa

Jste pro to, abychom zachránili naše afghánské tlumočníky?

17%
79%
hlasovalo: 10494 lidí
Moderátorka Kroužková namítla, že Česko by mělo poskytnout azyl Afgháncům, kteří pomáhali v minulosti české armádě. „Rozumím tomu, ale bezpečnostní kritéria jsou nepropustná, já důvěřuji bezpečnostnímu screeningu našich bezpečnostních složek.

Ze země se snaží dostat Afghánci, protože se bojí, ale budou tu i takoví, kteří se snaží dostat ze země, aby zakládali buňky Tálibánu na území EU, to je prostě realita,“ zdůraznil opět, že je třeba předcházet bezpečnostnímu riziku.

O integraci evakuovaných Afghánců bude ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) jednat s hejtmany, ze strany samosprávy již dostal nabídky. Před dvěma dny ale na Twitter napsal: „Když nebudeme vracet ty bez nároku na azyl, tak nám velice rychle dojdou kapacity ubytovacích zařízení. Ale třeba nám nějaký starosta za TOP 09 nějaké kapacity ve své obci nabídne,“ uvedl tak i v rámci komunikace předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové.

Kroužkovou zajímalo, jak si takové jednání Veselý vysvětluje. „To měla být nějaká legrace, že to píše ministr vnitra v tak vyhrocené situaci?“ tázala se poslance. „To není legrace, je to spor. Výměna názorů, blíží se volby,“ podotkl Veselý. „Tedy ministr Hamáček dělá volební kampaň, říkáte?“ pokračovala moderátorka, která zmínila, že podle dat by kapacity měl být dostatek. Veselý reagoval slovy, že Hamáček si jen „rýpl“ do Pekarové Adamové, která chce přijímat uprchlíků víc, ale nemá pro ně zázemí.

Kroužková na to konto vytáhla téma migrace. „Nechytá se vláda do vlastní pasti, když jednotlivé strany téma zvedají, byť se nyní na konkrétních datech ukazuje, že migrace není pro Česko problém?“ „To bych oponoval, dosud problém nebyl, ale vzhledem k tomu, co se právě děje v Afghánistánu, bude to problém nejen pro Česko, ale celou Evropskou unii,“ upozornil, že právě tam Afghánci prchající z Afghánistánu zamíří.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

17:52 „Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

V Otázkách Václava Moravce se k možnému střetu Ukrajiny a Ruska vyjadřoval bývalý ministr zahraničí …