Na Ukrajinu se kašlalo. A najednou se česká společnost a média probudily. A Zelenského zveličují! Ukrajinista udeřil

21.6.2022 9:35 odp.

Ukrajinista a historik David Svoboda byl hostem Prostoru X moderátora Čestmíra Strakatého. „Česká média, česká veřejnost se probudily ze zimního spánku. Po mnoha letech, kdy se na tu Ukrajinu trestuhodně kašlalo,“ poznamenal mimo jiné Svoboda, jenž se domnívá, že média situaci přepalují a ukrajinskou hlavu státu Zelenského zveličují.

Na Ukrajinu se kašlalo. A najednou se česká společnost a média probudily. A Zelenského zveličují! Ukrajinista udeřil
Foto: Reprofoto: Prostor X
Popisek: David Svoboda

Svoboda úvodem rozhovoru podotkl, že on sám se nic nového o Ukrajině nedozvěděl.

‚To, že se budou bránit, že se budou srdnatě bránit, a že Rusové nemají šanci v tom smyslu, pokud chtěli uchvátit celé to ukrajinské území, nebo jeho významnou část a nastolit tam svoji kontrolu, to mě nepřekvapilo. To je prostě plně ve shodě s historickými instinkty toho národa. V tomto smyslu bych řekl, že role Volodymyra Zelenského je podružná. I když je to jistě tvář a postava nyní líbivá. Ti, kteří mu píšou projevy, to jsou mistři. A Zelenskyj to umí přednášet působivým způsobem a dělá to dobře. Ale chci jenom říct: Mnozí mají sklon psát a zároveň uzavírat jednu kapitolu ukrajinské historie. Já jako historik vím, že historie v čase přítomném je vždycky jenom takový mezičlánek. Že se to nějak vyvine a že každý má nějakou minulost, přítomnost a pak také přijde budoucnost. Takže Volodymyr Zelenskyj je ještě neuzavřená kapitola, pokud jde o Ukrajince samotné, já osobně bych byl překvapen, kdyby tam měla nastat nějaká pobělohorská sklíčenost, kdyby v případě nedejbože jejich porážky ten národ položil katům hlavu na špalek,“ poznamenal Svoboda. 

„Že Putin do té války půjde, jsem říkal. Ale že do ní půjde tímto způsobem, že skutečně on se odhodlá ke sveřepému a maximalistickému postupu, to znamená vezmu Kyjev, bude to dávačka, uneseme Zelenského... Já jsem si tohle nemyslel,“ dodal Svoboda.

Zelenskyj je v současné době vyzdvihován jako jeden ze základních hrdinů toho, co se děje – zkonstatoval moderátor Čestmír Strakatý.

„Nejenom jako česká rozprava, natož historiografie, ale i ta západní i ta světová, oni prostě chybují jednou věcí. Strašlivě se podceňuje ukrajinský celek ve smyslu té populace, ve smyslu té mentality. Já se domnívám, já si zaspekuluji, ale proč bych jako opakoval nějaké fráze, zkusíme to s něčím novým. Já se domnívám, že to okouzlení Zelenským, ta jeho bezmála beatifikace, že je vlastně projevem takového toho západního instinktu, toho podvědomí, kdy my jsme zvyklí, že národy jsou zpravidla reprezentovány svými vůdci, zatímco v tom ukrajinském případě ta historie, ty danosti ukrajinské ovlivňovala tím způsobem, že vždycky spíše ten vůdce je v jakémsi vleku toho národa, neřkuli je zbytečný, nadbytečný. On tomu třeba dává tvář, ale ten národ se... Ukrajinskou historii je třeba psát zdola, ne shůry,“ zmínil Svoboda, že Západ si situaci opticky usnadňuje. „Zelenskyj tomu nabízí přehlednou tvář a my si myslíme, že bez Zelenského by si Ukrajinci ani neškrtli. Ale možná je to spíše dost dobře naopak,“ dodal Svoboda, že rozhodně nechce ale snižovat váhu Zelenského autority.

„Česká média, česká veřejnost se probudily ze zimního spánku. Po mnoha letech, kdy se na tu Ukrajinu trestuhodně kašlalo. To, že se teď o tom takhle píše a že to trvá už čtvrtý měsíc, je to fajn. Ale je přece jen třeba myslet trochu strategicky. A to je zase to, že ta média se vždy zaměřují a chňapou po nějakém konkrétním soustu, mají to tunelové vidění, ale musí zvažovat určité dopady, a třeba i způsob, jak to bude zpracováno, jak to bude recyklováno na straně té veřejnosti. A tady já se obávám něčeho, co já si nazývám jako efektem nauzey. Bojím se toho, že při takové té vratkosti té v zásadě i české demokracie a veřejných nálad – a už se to děje i před mýma očima, mnoho lidí prostě pochopí, že je nyní nejvyšší čas se vymezit, teď je nejvyšší čas projevit svůj ostrovtip – a začnou tu ukrajinskou vlnu úplně negovat. To znamená, že tahleta akce vzbudí prudkou reakci,“ dodal David Svoboda.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pradědu upálili bolševici. Ale Putin? Spisovatel Junek o Ukrajině, Fialovi a Husovi. Pestré

10:34 Pradědu upálili bolševici. Ale Putin? Spisovatel Junek o Ukrajině, Fialovi a Husovi. Pestré

POLOČAS ROKU HRŮZY O Vladimiru Putinovi se toho napsalo hodně a jistě ještě víc napíše. Žádného Hitl…