Na ostrově Lesbos to vře. Kvůli uprchlíkům létají kameny a tryská slzný plyn

27.04.2016 20:47

Z Řecka po dvoutýdenní přestávce odplulo do Turecka dalších 49 migrantů v rámci návratového programu, který dojednala Evropská unie s Ankarou. Informovala o tom agentura Reuters. Za tři týdny, kdy s vracením uprchlíků Athény začaly, bylo podle DPA přepraveno do Turecka 374 běženců. Zprávu převzala ČTK.

Na ostrově Lesbos to vře. Kvůli uprchlíkům létají kameny a tryská slzný plyn
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku
reklama

V úterý odplula jedna loď se 13 migranty z řeckého ostrova Lesbos do tureckého Dikili, šlo o osm Afghánců, čtyři Íránce a Jordánce. Druhé plavidlo se čtyřmi Afghánci a Íráncem vyplulo z ostrova Chios do tureckého Çeşme a třetí loď převezla 18 Bangladéšanů, čtyři Pákistánce a devět Barmánců do tureckého přístavu Güllük. Podle řeckých úřadů žádný z běženců nepožádal v Řecku o azyl.

V uprchlickém táboře Moria na ostrově Lesbos se střetli běženci s policisty, na které imigranti začali házet kameny. Protesty vypukly během návštěvy řeckého ministra pro migraci Jannise Muzalase a nizozemského státního tajemníka pro migraci Klaase Dijkhoffa. Běženci přitom křičeli „svobodu“ či „otevřete hranice“. Na Lesbu je nyní na 4 300 migrantů, z nichž většina je v Morii.

S vracením migrantů do Turecka začaly Athény 4. dubna

Dohoda mezi EU a Ankarou, platná od 20. března, předpokládá, že migranti, kteří po tomto datu připlují na řecké ostrovy a nezískají v Řecku azyl, budou vráceni do Turecka. Za každého takto vráceného Syřana má EU přijmout z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

Podle oznámení Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) bylo dosud z Turecka do evropských zemí převezeno na 350 Syřanů. Tento týden by mělo být posláno dalších 300, zejména do Francie.

S vracením migrantů do Turecka začaly Athény 4. dubna, krátce nato se ale přesuny zastavily, neboť řecké úřady nezvládaly mimořádné zvýšení žádostí o azyl. Uprchlíci totiž začali masově žádat o azyl, což dříve většina z nich nedělala a pokračovala dál do Evropy.

Několik dní po zahájení návratového programu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval, že Ankara nebude plnit migrační dohodu s Bruselem, pokud EU nedostojí svým závazkům. EU totiž za pomoc při zvládání migrační krize slíbila Ankaře celkem šest miliard eur (asi 162 miliard korun), obnovení zamrzlého jednání Turecka o jeho vstupu do EU a zavedení bezvízového styku pro turecké občany do konce června.

Podle Bruselu zatím Ankara plní jen 19 ze 72 kritérií pro bezvízový styk

O víkendu jednal o plnění podmínek dohody EU s Ankarou turecký premiér Ahmet Davutoglu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou při její návštěvě Turecka.

Podle Bruselu zatím Ankara plní jen 19 ze 72 kritérií pro bezvízový styk. Dnes turecký vicepremiér Mehmet Şimşek oznámil, že Ankara splní všechna kritéria do začátku května.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Klus vysvětlil pojmy demokracie a svoboda. Češi, ocásek velmocí, přemýšlí

19:35 Tomáš Klus vysvětlil pojmy demokracie a svoboda. Češi, ocásek velmocí, přemýšlí

„Demokracie není jen možnost říkat si, co chci. Jde hlavně o osobní zodpovědnost,“ řekl v rozhovoru …