Na rozdělení státu jsme nevydělali. Škoda, říká Pithart

22.07.2012 13:55 | Zprávy

Rozdělení Československa, na němž vítězové voleb před 20 lety dohodli, podle někdejšího českého premiéra Petra Pitharta Čechům žádný zisk nepřineslo. Znamenalo naopak hrozbu vzhledem k tomu, kam Slovensko za vlády Vladimíra Mečiara směřovalo.

Na rozdělení státu jsme nevydělali. Škoda, říká Pithart
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu Petr Pithart

"Bylo neštěstí, že ty slovenské volby vyhrál Mečiar a že tím partnerem nezůstal (expremiér Ján) Čarnogurský, který v dlouhodobé perspektivě myslel na samostatné Slovensko, ale až v Evropské unii. Tam jsme všichni kus suverenity dobrovolně ztratili," řekl ČTK nynější místopředseda Senátu Pithart (KDU-ČSL), který vedl českou vládu do poloviny roku 1992.

Klaus ani Mečiar by dominantní nezůstali

Uvedl, že samostatné Slovensko žádná politická strana vyjma slovenských ultranacionalistů nepožadovala. Slovákům podle něj šlo o to, aby federace byla ustavena pořádně, ne tak lajdácky, jako v roce 1968. "Slováci to chtěli zgruntu a já jsem s nimi v tom byl zajedno," prohlásil. Situace se ale podle Pitharta změnila až po volbách 1992, kdy se lídry stali Mečiar, opak logického a korektního Čarnogurského a nynější prezident Václav Klaus, který se rozhodl, že nebude sestavovat federální vládu. "To byli dva velmi závažné příznaky, že se situace mění," řekl Pithart.

V následných jednáních byl podle něj rozhodující požadavek Mečiara, že chce zachovat společný stát, ale pro Slovensko také mezinárodněprávní subjektivitu. Což je neslučitelné, neboť mezinárodněprávní subjektivita znamená samostatný stát, podotkl Pithart. "Klaus té blbé nabídky prostě využil a řekl: Dobře, máš to mít, máš samostatné Slovensko," poznamenal Pithart. Mečiar byl podle něj v tu chvíli možná překvapen a zaskočen. "Ale pravda je, že si o to řekl," dodal Pithart.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: joh

Taky by mě zajímalo, co bude s důchody

Ale ne teď, ale za 10-20-30 let? Bude na ně? Proč teď kritizujete vládu za důchody, když sami jste pro důchodovou reformu neudělali nic, ani teď ani když jste byli ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nevzdáme to.“ Dominik Hašek i Emma Smetana. Milion chvilek jde do boje s opozicí

7:36 „Nevzdáme to.“ Dominik Hašek i Emma Smetana. Milion chvilek jde do boje s opozicí

Milion chvilek odstartoval kampaň před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny. „Česko stojí před …