Na zveřejnění čísel politiků se vztahuje výjimka ze zákona

03.05.2013 15:37

Na zveřejnění telefonních čísel politiků skupinou Ztohoven se podle Úřadu na ochranu osobních údajů vztahuje výjimka ze zákona o ochraně soukromí. Podle mluvčího úřadu Davida Pavláta proto úřad případ odložil podobně, jako to počátkem března učinila policie.

Na zveřejnění čísel politiků se vztahuje výjimka ze zákona
Foto: Archiv
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto.

Skupina zveřejnila čísla loni v listopadu v rámci výstavy Kartografie naděje v pražském centru DOX. Někteří z politiků, včetně premiéra Petra Nečase (ODS), ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) nebo tehdejšího ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) poté dostávali vulgární nebo výhružné zprávy. Na policii ani na úřad se však sami neobrátili.

"Všechna telefonní čísla se vztahovala k veřejně činným osobám," uvedl mluvčí. Podle něj lze v duchu výjimky ze zákona omezit soukromí veřejně činné osoby s ohledem na význam veřejného charakteru a jejího postavení. "V daném případě je tedy nepochybné, že poslanci, členové vlády a i prezident České republiky jako nejvyšší ústavní činitelé musejí strpět vyšší míru zásahu do svého soukromí," dodal mluvčí ve stanovisku úřadu.

Ti, jejichž čísla byla v rámci výstavy zveřejněna, mají možnost podle Pavláta ještě zvážit, v jak velké míře je to poškodilo a případně věc řešit občanskoprávní žalobou. Mluvčí připomněl i informace z policejního spisu, podle nichž většina vystavených telefonních čísel byla veřejně dostupná a dohledatelná a zbývající byla pravděpodobně získána legální cestou od samotných politiků.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský si proklepl nový výbor na střežení žurnalistiky. Našel svazáky z osmdesátých let, peníze z Norska i od Arabů a spoustu dalších „chuťovek“

8:19 Petr Žantovský si proklepl nový výbor na střežení žurnalistiky. Našel svazáky z osmdesátých let, peníze z Norska i od Arabů a spoustu dalších „chuťovek“

TÝDEN V MÉDIÍCH Na příkladu Miroslava Kalouska, jehož prapor média dlouhá léta drží, ale přesto se j…