Ne, nechoďte sem...! Šéf Motola v ČT důrazně k občanům

15.03.2020 22:21

Ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík (ČSSD) prostřednictvím ČT24 vyzývá české občany, aby se nechodili otestovat do nemocnic na přítomnost nemoci Covid-19, pokud netrpí příznaky nákazy. V testování vzorků jeho nemocnici již dochází kapacita, a testování by tak mělo zbýt pouze pro lidi, kteří již příznaky pociťují. Lidé by podle něho také neměli zatěžovat nemocnice s banálními případy. Lůžek má být dostatek, problém však prý bude s dostatkem plicních ventilátorů.

Ne, nechoďte sem...! Šéf Motola v ČT důrazně k občanům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fakultní nemocnice v Motole
reklama

Anketa

Má opozice pravdu, že Babišova vláda selhala při shánění roušek a respirátorů?

12%
88%
hlasovalo: 19844 lidí
Ředitel naší největší nemocnice k aktuálnímu stavu počtu zdravotnického materiálu v jeho zařízení řekl, že respirátory mají tamější zdravotníci na tři až čtyři dny a roušky na dní sedm až osm.

Toho, že praktičtí lékaři byli vyzváni, aby přijímali jen objednané pacienty a uzavřeli své čekárny, se obává, v důsledku by totiž tito lidé mohli zamířit do nemocnic, které už tak budou velmi vytížené. „Nemocnice teď budou nejzatíženější složkou zdravotnického systému a při představě, že se nám tam ještě přižene vlna lidí, kteří by potřebovali praktického lékaře, tak si moc dobře nedokážu představit, co bychom s tím vlastně měli dělat,“ pronesl. Praktické lékaře vyzval, aby nadále ošetřovali i bez ochranných pomůcek.

Lidé by podle Ludvíka měli odkládat banální lékařská vyšetření, která mohou počkat na pozdější dobu. „Budeme řešit kritickou, velmi urgentní situaci a je na ni třeba koncentrovat všechny síly,“ zmínil. Lidské zdroje bude třeba přesunout pouze na vážné případy.

Co se týče testování lidí na onemocnění Covid-19, jeho nemocnice nedokáže pokrýt kapacitu větší než 200 testovaných. „Jenom za dnešek máme 400 vzorků, protože nám chodí i Středočeský kraj, to budeme muset zastavit, nejsme schopni to otestovat,“ říká. Nepříjemnou zprávu má i o stavu vybavení pro testování vzorků. Přístroje prý již nyní začínají „odcházet“ a již dnes museli jeden vyměňovat. Vytíženi jsou rovněž i laboranti.

V Nemocnici v Motole tak testují urgentní případy a na lidi bez příznaků prý již brzy nezbude kapacita. Ty dosud testovali na infekčním oddělení, zájem je ale podle něj až příliš velký. Otestovat museli rovněž i 18 hasičů, jelikož provádějí také odběry pro záchranný systém.

Chodit by tak na testy měli chodit jen lidé s příznaky. „Pokud si někdo jen myslí, nebo to chce takzvaně pro jistotu mít, tak v tuto chvíli bych spíše poprosil, aby to nedělali,“ vyzývá občany.

Lůžek v nemocnici je podle Ludvíka dostatek, jelikož osmdesát procent nakažených má mírné příznaky a nemoc „proleží“ doma. Problém nastává u pěti až deseti procent pacientů, kteří budou muset dostat plicní ventilaci. Potíží tak spíše bude dostatek plicních ventilátorů, jelikož někteří pacienti potřebují plicní ventilaci až na tři týdny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Hamáčkovo gestapo.“ Vylezli z hospody a plivli policii na auto. Slovo dalo slovo

15:01 VIDEO „Hamáčkovo gestapo.“ Vylezli z hospody a plivli policii na auto. Slovo dalo slovo

Dvojice policistů se stala terčem útoku podnapilých fotbalových fanoušků. Hned šestice z nich hlídku…