„Jsem teď v přístavním městě Stavangeru. Jde o centrum norského ropného a plynárenského průmyslu. Tady začal v šedesátých letech norský boom, kdy z obrovských zásob Norsko zbohatlo,“ popisuje bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček, který v těchto dnech cestuje po Skandinávii. „Velmi zajímavé a poučné je, že i když ze začátku Norové neměli technologii na dobývání ropy z mořských ložisek, měli kontrolu nad celým ropným průmyslem. Ano, pozvali zahraniční firmy, ale kontrolu měl a má norský stát. Vytvořili obrovský fond a celých padesát let bohatství, které Norové z ropy a zemního plynu čerpají, z převážné většiny zůstává v Norsku,“ popisuje a poukazuje na zásadní rozdíl ve srovnání s Českou republikou. „U nás se po roce 1989 všechno zprivatizovalo, i těžba nerostných surovin. I voda. Norové byli mnohem chytřejší. Bohatství, které jim osud a příroda nabídly, používají ve svůj prospěch. To je jeden z hlavních důvodů, proč jsou Norové jedním z nejbohatších národů na světě. Pro Českou republiku měli být od začátku vzorem. Když provádět privatizaci, tak způsobem, aby stát měl kontrolu. Když přejdeme k dnešní energetické krizi, část našeho problému způsobilo, že stát ztratil kontrolu nad těžbou a přenosovými sítěmi,“ vysvětlil.
Podmínky vyhlášení plynové nouze? „Dobrý kompromis.“
V těchto dnech se ministři zemí EU dohodli na formě případných úsporných opatření. Pokud Rusko zásadně omezí dodávky plynu do Evropy, členské státy budou moci vyhlásit stav „plynové nouze“. „Maximum, čeho bylo možné dosáhnout. Dobrý kompromis,“ komentuje aktuální jednání Rouček. „Je v zájmu všech s plynem šetřit. Deset nebo patnáct procent je reálné číslo. Koneckonců i u nás spotřeba za uplynulé měsíce klesla o patnáct procent. Bohužel patříme mezi státy, kde je riziko větší společně se Slovenskem, Maďarskem, Rakouskem nebo Německem. Země jako Nizozemsko, Belgie nebo Dánsko problém nemají,“ dodává.
Některé státy EU dostanou výjimku, protože nejsou na plynu z Ruska závislé. Pokud někdo solidární nebude, sankcí se obávat nemusí. „Hovořil o tom i španělský premiér, že Španělsko bude schopné některé lodě se zkapalněným plynem přeorientovat do Evropy. Španělsko a Portugalsko také nejsou napojeny na plynovody dál do Evropy. Princip solidarity se potvrdil. Ano, některé, např. ostrovní státy mají výjimku,“ popsal Rouček. Nepochopitelný je podle něj spíš postup Maďarska. „Mají zásobníky naplněné asi z pětačtyřiceti procent, u nás již máme zásobníky naplněné na osmdesát procent. Viktor Orbán se příliš vázal na Rusko a nyní zjišťuje, že Rusko neplní závazky, a zoufale poslal ministra zahraničí do Moskvy. Kreml toho propagandisticky využil. Hlasování Maďarska je truc vůči Evropské unii a maďarskou situaci neřeší,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková