Nejmladší Češi jsou v rámci zemí V4 nejvíce skeptičtí k EU, mladí Slováci k NATO, odhalila studie

31. 1. 2018 21:36

Mladší Češi mají nejskeptičtější postoj v rámci stejné věkové kategorie obyvatel čtyř středoevropských zemí z uskupení Visegrádské čtyřky (V4), do které kromě Česka patří i Maďarsko, Polsko a Slovensko, k Evropské unii. Tu totiž vnímá kladně méně než polovina Čechů, kteří jsou mladší petatřiceti let. Nejkladnější vztah k EU mají v regionu z mladší generace Poláci. Mladí Slováci jsou zase nejskeptičtější při hodnocení NATO.

Nejmladší Češi jsou v rámci zemí V4 nejvíce skeptičtí k EU, mladí Slováci k NATO, odhalila studie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

V názoru na NATO je v regionu nejvíce skeptická mladší generace Slováků, vyplynulo to ze studie bratislavského nevládního institutu Globsec, jenž každoročně organizuje stejnojmennou mezinárodní konferenci. Podle informací ČTK vnímá EU jako dobrou věc necelých čtyřiačtyřicet procent Čechů ve věku osmnáct až čtyřiadvacet let a něco málo přes jednačtyřicet procent Čechů ve věku pětadvacet až čtyřiatřicet let. Opačný názor měla čtvrtina českých respondentů ve zmiňovaných věkových kategoriích.

Pro setrvání v Evropské unii by se v případném referendu vyslovila necelá polovina mladších Čechů a naopak vystoupení z EU by podpořila čtvrtina dotazovaných. Velmi dobře hodnotí EU mladší generace Poláků, zhruba tři čtvrtiny z nich označili EU za dobrou věc.

Co se týká hodnocení NATO, k tomu jsou ve střední Evropě nejskeptičtější mladí Slováci. Pouze necelá polovina z nich vnímá Severoatlantickou alianci kladně a zhruba šestina záporně. Zhruba polovina dotazovaných Slováků se nepřiklonila na žádnou stranu nebo neodpověděla.

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nepřizpůsobiví? Parazitují. Jsou nezaměstnatelní, udeřil primátor a naštval Pirátku. Rozsekl to Foldyna

7:49 Nepřizpůsobiví? Parazitují. Jsou nezaměstnatelní, udeřil primátor a naštval Pirátku. Rozsekl to Foldyna

KRAJSKÁ DEBATA XTV Svérázu Ústeckého kraje si naplno užil v další krajské debatě Luboš Xaver Veselý.…