Nejmladší Češi jsou v rámci zemí V4 nejvíce skeptičtí k EU, mladí Slováci k NATO, odhalila studie

31.01.2018 21:36

Mladší Češi mají nejskeptičtější postoj v rámci stejné věkové kategorie obyvatel čtyř středoevropských zemí z uskupení Visegrádské čtyřky (V4), do které kromě Česka patří i Maďarsko, Polsko a Slovensko, k Evropské unii. Tu totiž vnímá kladně méně než polovina Čechů, kteří jsou mladší petatřiceti let. Nejkladnější vztah k EU mají v regionu z mladší generace Poláci. Mladí Slováci jsou zase nejskeptičtější při hodnocení NATO.

Nejmladší Češi jsou v rámci zemí V4 nejvíce skeptičtí k EU, mladí Slováci k NATO, odhalila studie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

V názoru na NATO je v regionu nejvíce skeptická mladší generace Slováků, vyplynulo to ze studie bratislavského nevládního institutu Globsec, jenž každoročně organizuje stejnojmennou mezinárodní konferenci. Podle informací ČTK vnímá EU jako dobrou věc necelých čtyřiačtyřicet procent Čechů ve věku osmnáct až čtyřiadvacet let a něco málo přes jednačtyřicet procent Čechů ve věku pětadvacet až čtyřiatřicet let. Opačný názor měla čtvrtina českých respondentů ve zmiňovaných věkových kategoriích.

Pro setrvání v Evropské unii by se v případném referendu vyslovila necelá polovina mladších Čechů a naopak vystoupení z EU by podpořila čtvrtina dotazovaných. Velmi dobře hodnotí EU mladší generace Poláků, zhruba tři čtvrtiny z nich označili EU za dobrou věc.

Co se týká hodnocení NATO, k tomu jsou ve střední Evropě nejskeptičtější mladí Slováci. Pouze necelá polovina z nich vnímá Severoatlantickou alianci kladně a zhruba šestina záporně. Zhruba polovina dotazovaných Slováků se nepřiklonila na žádnou stranu nebo neodpověděla.

 

 

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

20:51 A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

I přesto, že místostarosta žádal ministra, aby k ubytování romských uprchlíků v Kramolíně nedošlo, š…