Nejsme hadr na podlahu, vzkazuje do Pekingu Saša Vondra. A popsal, jak poznal Miloše Vystrčila

04.09.2020 9:44

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se tvrdě vymezil vůči Číně. Tamní komunisté musí podle něj vědět, že si z České republiky nemůžou dělat hadr na podlahu.

Nejsme hadr na podlahu, vzkazuje do Pekingu Saša Vondra. A popsal, jak poznal Miloše Vystrčila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Alexandr Vondra má za to, že je třeba postavit se na stranu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) a podpořit ho při jeho cestě na Tchaj-wan. V rozhovoru pro Deník N naznačil, že europoslanec Jan Zahradil (ODS) se na Vystrčilovu cestu jako předseda skupiny přátelství mezi EU a Čínou v Evropském parlamentu pravděpodobně dívá kriticky. Vondra na tom však nevidí nic zvláštního. ODS je velká strana a ve velké straně vždy člověk slyší různé názory.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Vondra má za to, že Vystrčil podnikl kontroverzní krok, ale osobně je rád, že ho předseda Senátu učinil, i když jeho cesta má jisté idealistické rysy. V ODS se prý najdou jak realisté, tak idealisté a Miloš Vystrčil podle všeho patří mezi idealisty.

Je to krok, který bude mít nějaké následky a není triviální. Nevznikl ve vzduchoprázdnu – zrodil se v kontextu čínské politiky posledního období. Kde je ten slib Hongkongu „jedna země, dva systémy“? Peking ho totálně pošlapal a Tchaj-wan může být další na řadě. A máme zkušenosti se spoluprací s Čínou v době koronaviru. Prostě se tohle vnímání posouvá. Připadalo mi naprosto na místě se za tu návštěvu nejen postavit, ale i se podílet na obecnější solidaritě s ní,“ uvedl Vondra.

Kdyby ho Vystrčil požádal, prý by na Tchaj-wan nejel, protože považuje za důležitější, aby součástí té delegace byli podnikatelé, aby se podařilo ještě více podpořit ekonomické a vědecké vztahy mezi Českem a Tchaj-wanem.

„Jde o to, že Senát se rozhodl udělat tento krok a Miloš Vystrčil podle mě zcela správně řekl, že cílem není se vymezovat vůči někomu, ale dát najevo, že nám není lhostejná menší země, která je demokratická, když čelí tlaku země větší, která demokratická není. A samozřejmě, že Česko nemůže být osuškou, kterou si někdo bude vytírat podlahu,“ zdůraznil Vondra. „Nejsme hadr na podlahu. Očekávám, že to Čína nenechá bez následků,“ dodal ještě.

Pravděpodobně existuje jen jedna věc, kterou naše ekonomika opravdu pocítí a to když čínští komunisté ztíží podnikání Škodovky ve své zemi. Jakékoli další tresty, jako možný zákaz vstupu pro Miloše Vystrčila do Číny, bude jen nevýznamným krokem, protože Vystrčil by zřejmě do Číny tak jako tak nejel.

Miloš Vystrčil

  • ODS
  • PROFIL NENÍ POUŽÍVÁN.Případné dotazy na kontakty v Detailech
  • předseda Senátu

Nakonec Miloše Vystrčila popsal jako „tažného koně“.

„Já za sebe chci říct, že Miloše Vystrčila mám rád. Politici se dělí na tažné koně a chovné koně. On je tažný kůň. Nesmírně pracovitý, poctivý a zodpovědný člověk,“ ocenil nakonec svého stranického kolegu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…