Nejvyšší správní soud se zastal cizinců. I v Česku musíme ctít jejich ústavní práva

21. 8. 2019 15:50

Nejvyšší správní soud navrhl Ústavnímu soudu, aby zrušil část zákona o pobytu cizinců. Sporné ustanovení stanovuje, kdy může člověk podat žádost o propuštění ze zařízení pro zajištění cizinců.

Nejvyšší správní soud se zastal cizinců. I v Česku musíme ctít jejich ústavní práva
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

Za Nejvyšší správní soud návrh podal Senát s předsedou Michalem Mazancem, který je zároveň předsedou celého soudu. ČTK to zjistila z webů Nejvyššího správního a Ústavního soudu.

Zákon říká, že žádost o propuštění ze zařízení může cizinec podat nejdříve 30 dní od nabytí právní moci rozhodnutí o zajištění. Pokud neuspěje, musí před další žádostí počkat znovu 30 dní.

K Nejvyššímu správnímu soudu dorazila kasační stížnost člověka, který se žádostí o propuštění neuspěl a následně podal žalobu. Krajský soud v Plzni ji zamítl. Uvedl, že současná právní úprava umožňuje přezkoumat důvodnosti zajištění v rozumných intervalech.

Nejvyšší správní soud ovšem dospěl k závěru, že dané ustanovení zákona o pobytu cizinců je protiústavní. Je prý v rozporu s právy na osobní svobodu, soudní ochranu a na přezkum zákonnosti zbavení osobní svobody, jak je zakotvuje Listina základních práv a svobod i mezinárodní smlouvy.

Návrh dorazil k Ústavnímu soudu v první polovině srpna. Soudcem zpravodajem se stal David Uhlíř, rozhodovat bude celé plénum, tedy sbor všech ústavních soudců, kterých je aktuálně 14.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…