Nemáš rád Havla, ty buranský p*ase? Ať ti vyhnijou koule! Umělec „Ferrari“ kdysi v ČT šňupal kokain, teď šel raději jen do kina

29.07.2020 8:33

Aktuálně se v českých kinosálech promítá film „Havel“. Snímek o prvním polistopadovém prezidentovi Václavu Havlovi a jeho životě v časech komunistické normalizace si již vysloužil několik zcela odlišných reakcí. Nyní na film přišel i Samir Hauser, textař, scenárista a zpěvák, známý především z elektronické skupiny Vanessa. „Musím říct, že to bylo nepříjemný,“ shrnul své pocity po zhlédnutí díla umělec vystupující též pod jménem Bruno Ferrari, a jal se vysvětlovat. S kvalitou filmu jeho nepříjemný pocit nesouvisel.

Nemáš rád Havla, ty buranský p*ase? Ať ti vyhnijou koule! Umělec „Ferrari“ kdysi v ČT šňupal kokain, teď šel raději jen do kina
Foto: Archiv SH
Popisek: Zpěvák legendární elektronické kapely Vanessa Samir Hauser

Anketa

Do jakého filmu byste nejraději zařadili postavu Václava Havla?

hlasovalo: 13245 lidí
„Tak jsem viděl film o Havlovi. Musím říct, že to bylo nepříjemný. Nemluvím o kvalitě filmu, ta ujde, prostě takovej lepší českej biják, u kterýho se nestydíš, když vycházíš z kina,“ ohodnotil zprvu zpěvák.

Následoval popis, co přesně mu přijde „nepříjemné“. „Fakt není příjemný uvědomit si, že tohle všechno bylo a už nebude. Že jsme tady měli prezidenta, na kterýho jsme mohli bejt hrdý, že tady bylo pár let absolutní svobody, bylo mi nepříjemně z toho, že vlastně nevím, jestli jsem si tu dobu pořádně užil (snad jo),“ vyjevil umělec, jenž v minulosti vzbudil velké pozdvižení, když z Bible šňupal kokain ve vysílání České televize a vše pak řešila i Rada České televize.

Havla ocenil, že byl „to nejlepší, co tady za dlouhou dobu bylo“. „Tenhle chlápek ve svetru s cigárem v hubě byl to nejlepší, co tady za dlouhou dobu bylo a každýmu buranskýmu praseti, který si ho bere do huby, ať vyhnijou koule nebo rodidla. Mně je upřímně u prdele, kdo za ním stál a jak se z něj vlastně stal prezident, mě zajímá to, co zosobňoval. V tu dobu každej věděl, že to tady vede nějakej fajn člověk,“ míní Hauser.

„Všichni ty Zappové a Stouni“ sem podle něho tehdy „nejezdili, aby se na Hradě nažrali chlebíčků, ale jezdili sem, protože ho obdivovali...“ „Jezdili sem za světlem,“ pravil Hauser.

Toto období, dle něho, již skončilo. „A Praha tehdy měla jedno ze svejch největších období. Bylo mi při tom filmu nepříjemně, protože mi připomněl, že z toho všeho zbyla už jen mlhavá legenda,“ doplňuje.

Film „Havel“ je pro mnohé dosti rozporuplnou podívanou. Někteří nad ní kroutí hlavou, jiní jej absolutně vychvalují. Zcela se neshodli ani filmoví kritici.

Filmový kritik Kamil Fila snímek zdrcujícím způsobem odsoudil. Naproti tomu publicista Viliam Buchert konstatoval, že nový film o Václavu Havlovi je jednoznačně povedeným dílem.

Fila má za to, že režisér Slávek Horák film o Havlovi zpackal a natočil ho jako film o člověku, o němž vlastně nemá smysl točit film, protože je nevýrazný. A pokud tento film získá nominaci na Oscara, bude to podle kritika opravdu velká ostuda.

„Film o Václavu Havlovi nemůže dělat někdo, kdo mu intelektuálně nestačí,“ napsal bez obalu Fila, s tím, že Horákův film je jen sledem banalit, ve kterých vůbec není zachycena hloubka Havlových myšlenek.

„Filmový Havel je loutka bez mozku, zbyly jen žlázy běhající za ženskými,“ nadepsal pak svou recenzi v Deníku Referendum.

Naproti tomu publicista Viliam Buchert snímek o Havlovi hodnotí jako jeden z nejzajímavějších počinů o Havlově životě.

„Na Václava Havla budou vždy velmi vyhraněné názory, protože bez ohledu na to, co si kdo myslí, se jednalo o nejvýznamnějšího českého politika od listopadové revoluce v roce 1989. A navíc jednoho z mála Čechů, kterého cizina respektovala nejenom jako politika, ale už od 60. let i jako autora divadelních her. A to se v závistivé společnosti neodpouští... Promítá se to i do hodnocení filmu ‚Havel‘, který se věnuje výseku jeho života – od 60. let do revoluce, která nám přinesla svobodu a demokracii,“ napsal Buchert pro Reflex.cz.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hulváte! Kolaboranti. Co se strhlo kolem Zwyrtek Hamplové, neprojde jen tak

19:34 Hulváte! Kolaboranti. Co se strhlo kolem Zwyrtek Hamplové, neprojde jen tak

„Musí se mě tam nahoře asi hodně bát,“ komentuje advokátka Jana Zwyrtek Hamplová výzvu, aby ve druhé…