Němcová: Kvůli komunistům nemáme pevnou demokracii. Veselovský: Ale vy jste vládli. A politička...

18.09.2019 8:47

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny, poslankyně ODS Miroslava Němcová se v rozhovoru pro DVTV vyjádřila mimo jiné k premiéru Andreji Babišovi (ANO). „Nedůvěřuji náhlé změně právního názoru,“ podotkla Němcová k zastavení trestního stíhání předsedy vlády v kauze Čapí hnízdo. Vyjádřila se také k tomu, proč nemáme pevnou demokracii. Podle jejích slov je tomu tak kvůli 40 letům komunismu.

Němcová: Kvůli komunistům nemáme pevnou demokracii. Veselovský: Ale vy jste vládli. A politička...
Foto: Repro ČT
Popisek: Miroslava Němcová v Událostech, komentářích
reklama

„Důvěru v českou justici mám. Bráním se teď pod tlakem současných událostí si ji nějak v sobě narušovat. Ale nezastírám zároveň, že poslední kauza, která se týká zastavení trestního stíhání, mi přijde zvláštní a nerozumím jí,“ uvedla Němcová k celé kauze v rozhovoru s Martinem Veselovským.

Andrej Babiš podle jejích slov v kauze Čapí hnízdo několikrát lhal. „Je tam i řada dalších aspektů. Nerozumím tomu, proč pan dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch neshledal problém,“ uvedla Němcová. Postěžovala si také na to, že lidé z ANO neustále zpochybňovali roli policie. Očekává tak důkladné posouzení. 

Anketa

Zeman tvrdí, že by se mělo zvážit zrušení koncesionářských poplatků pro ČT. Jste pro?

96%
4%
hlasovalo: 45788 lidí

Němcová pak také hovořila o tom, že nemáme upevněnou demokracii, a to kvůli tomu, že u nás byla 40 let totalita. „Nemáme pevně ukotvený demokratický stát,“ řekla Němcová. „Pokus o návrat ke stavu společnosti po druhé světové válce se nevydařil. Od té doby nebylo možné zapouštět demokratické kořeny,“ uvedla Němcová a podotkla, že 30 let od sametové revoluce je krátká doba. „Kdyby byly kořeny zapuštěny hlouběji, nedopustili bychom, aby v čele státu stál někdo jako Andrej Babiš,“ zmínila.

Moderátor Veselovský pak Němcovou upozornil na to, že do roku 2013 se však ODS podílela na vládě. „Ta etapa neprobíhala jinak než v ostatních postkomunistických zemích, do roku 1995 se podařilo nastartovat samostatně fungující politické strany,“ podotkla k tomu Němcová.

Závěrem pak Němcová podotkla, že kroky ODS přinášejí úspěch. „Bylo by dobré se spojit s demokratickými stranami před volbami a získat většinu. S Piráty se mi to zdá komplikovanější,“ uvedla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

17:42 Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

Známá ekonomka Markéta Šichtařová se vyjádřila na svém blogu na serveru iDnes.cz k tématu povinné ro…