Němcová bude svědčit u soudu kvůli stížnosti ČSSD

22.02.2011 7:10

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová bude svědčit u Ústavního soudu, který dnes bude znovu projenávat návrh ČSSD na zrušení vládního balíčku úspor v sociální oblasti. Sociální demokracie si stěžuje na svévoli vládní většiny. Vláda podle opozice omezila její práva tím, že zneužila stav legislativní nouze.

Němcová bude svědčit u soudu kvůli stížnosti ČSSD

Ústavní soud dnes bude podruhé projenávat návrh ČSSD na zrušení vládního balíčku úspor v sociální oblasti. Jako svědkyni si soudci na návrh sociálních demokratů předvolali předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou. Při minulém veřejném jednání před soudem vypovídal premiér Petr Nečas.

ČSSD zpochybňuje přijetí zákona 

ČSSD chce, aby soud zrušil celý zákon o úsporných opatřeních v působnosti ministerstva práce a sociálních věcí. Nelze předjímat, zda soud dnes také vyhlásí nález, nebo rozhodnutí odročí na později. 

ČSSD zpochybňuje především proces přijetí zákona parlamentem. Stížnost hovoří o extrémní svévoli vládní většiny. Vláda podle opozice omezila práva opozice tím, že zneužila stav legislativní nouze, svolala mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny a znemožnila obecnou rozpravu. 

Návrh schválilo staré složení Senátu 

Sociální demokracii se nelíbí ani to, že vláda nechala návrh projednat Senátem ve starém složení. Horní komoru parlamentu po podzimních volbách ovládla levice. Napadený zákon však po volbách schválili ještě původní senátoři, většinou sympatizující s nynější vládní koalicí. Podobným způsobem Senátem prošly i další vládní úsporné zákony. 

Balíček uspoří 24 miliard 

Balíček škrtů v sociální oblasti podle vlády umožní úspory až 24 miliard korun a pomůže při snižování schodku státního rozpočtu. Zákon provádí řadu změn v oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti. Jde například o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné a příspěvek na péči.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nip

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Babiš připustil předčasné volby. ,,A držím jim palce," dodal

7:47 Šok: Babiš připustil předčasné volby. ,,A držím jim palce," dodal

V úterý odpoledne, zatímco Václavským náměstím zněly výzvy k jeho odchodu, premiér Andrej Babiš hovo…