Německo: Ceny energií 14krát vyšší. Slabé euro. Další problémy se řítí

24.08.2022 9:14 | Analýza

Z Německa nepřicházejí ke stavu tamního hospodářství a ekonomické situaci ani trochu pozitivní zprávy. Sousední země, na kterou je Česko značně ekonomicky navázané, je hned v několika problémech a zatímco ji drtí inflace, která je na 40letém maximu, začíná se již hovořit, že brzy ještě vystoupá na největší hodnotu za posledních 70 let. Kromě silného zdražování Berlín řeší i pokles svého hospodářství. Země je prý na prahu recese.

Německo: Ceny energií 14krát vyšší. Slabé euro. Další problémy se řítí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Berlín, ilustrační foto

Anketa

Blíží se konec Zemanova mandátu. Jakou školní známkou hodnotíte jeho prezidentství? (Hlasování od 22. 8. 2022)

58%
13%
10%
9%
10%
hlasovalo: 16883 lidí
Německá centrální banka informovala, že by míra inflace v Německu mohla na podzim přesáhnout 10 %, a dostat se tak na největší hodnoty za posledních sedm desetiletí a šéf tamní centrální banky Joachim Nagel minulý týden deníku Rheinische Post podle serveru Insider řekl, že problémy s rostoucí inflací „nezmizí ani v roce 2023“.

Podle statistického úřadu Německa ekonomika ve druhém čtvrtletí roku 2023 stagnovala, zatímco inflace podle statistického úřadu v červenci vzrostla na prozatím 40leté maximum 7,5 %. Za nárůstem stojí zejména cena energií.

Německá centrální banka ještě v červnu předpovídala, že inflace v roce 2023 dosáhne 4,5 %, ale Nagel pro Rheinische Post uvedl, že růst cen bude pravděpodobně přesahovat i v příštím roce 6 %.

V souvislosti s hrozbou, kterou pro zemi znamená odstavení plynovodu Nord Stream, se hovoří o vážných hospodářských potížích a Německo, které je nyní dosti závislé na Rusku, se začíná nořit do stínu recese.

Přiznává to také sám Nagel. „Pokud by se přidaly další problémy s dodávkami, například v důsledku dlouhodobě nízké hladiny vody, ekonomické vyhlídky na druhou polovinu roku by se dále zhoršily,“ řekl s tím, že s „prohlubující se energetickou krizí se zdá být příští zimu recese pravděpodobná“.

Nagel také vyzval Evropskou centrální banku (ECB), aby pokračovala ve zvyšování úroků a snížila tak růst cen v zemi. „Vzhledem k vysoké inflaci musí následovat další zvyšování úroků,“ apeloval. Silný zásah ze strany ECB po vzoru České národní banky je přitom téměř vyloučený. Nejenže by centrální bankéři k výraznému navýšení sazeb odmítli zřejmě přistoupit kvůli obavám o následný vývoj hospodářství, ale především kvůli silným odlišnostem mezi zeměmi.

Zatímco Německo či státy severu eurozóny by byly pro utlumení inflace, zadlužené státy jihu Evropy o zvyšování úrokových sazeb příliš nechtějí slyšet a v případě předlužené Itálie si výrazný růst úrokové sazby ani nemohou dovolit bez rizika, že se nedostanou do bankrotu. Což je také důvod, proč ECB na svém posledním zasedání představila nový program nákupů dluhopisů, bez něhož by byl pro Itálii problémový jakkýkoli větší nárůst úrokových sazeb.

ECB se rozhodla v červenci ke zvýšení úroků poprvé od roku 2011 a zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,50 procenta.

Německé hospodářství přitom řeší velké problémy již nyní a kromě energetické krize a inflace jeho ekonomiku drtí slabé euro, které se od poloviny loňského roku propadá a je již pod paritou s dolarem. 1 euro již tak nemá hodnotu ani celého amerického dolaru a kleslo až na 0,9928 USD, tedy nejníže od roku 2002.

Jak poukazuje německý novinář Holger Zchaepitz, tak kromě hodnoty eura klesá i tržní kapitalizace německých akcií. Tržní kapitalizace všech německých akcií již klesla na 1,86 % světové tržní kapitalizace, což je čerstvé minimum.

Zchaepitz zároveň ukázal i další růst ceny elektřiny. Ta se již v Německu během pondělka dostala na nad 700 eur za megawatthodinu a jen za den tak vyskočila o více než 25 %. „Tato úroveň je přibližně 14násobkem sezónního průměru za posledních pět let,“ poznamenává novinář.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…