Nepokoje kvůli Romům mohou být mnohem tvrdší, varuje ČT

26.08.2011 22:51

Obyvatelé Rumburku a Varnsdorfu protestovali proti násilí, které jim údajně způsobuje místní romská komunita. Starousedlíky v jejich protestu přijeli podpořit i pravicoví radikálové z celé republiky. Právě kvůli nim se místní obávají, že by násilí ve šluknovské oblasti mohlo ještě eskalovat.

Nepokoje kvůli Romům mohou být mnohem tvrdší, varuje ČT
reklama

Podle informací reportérky ČT se radikálové už teď přes SMS zprávami dohadují na organizaci dalších, vyostřenějších nepokojů. Prý se tak chtějí pomstít za útoky romských pachatelů na místní obyvatele. V pořádném „zahájení" jim zatím brání velká mediální pozornost, která se v posledních dnech na oblast upírá.

"Jezdí kolem mě auta a křičí na mě, ať už novináři odjedou, aby "to mohlo pořádně začít", referovala redaktorka přímo z místa.

„Problém ve Varnsdorfu hoří již nějakých šestnáct let," přiznal v pořadu Události, komentáře místní starosta Martin Louka. Vyhrocenou situaci by podle něj měli řešit i zákonodárci, kteří by měli více podporovat agentury zabývající se integrací.

Více o protestu:
Cikáni do práce! křičeli lidé v Rumburku. Sešly se jich dvě tisícovky

Právě ty by podle něj mohly regionu nejvíce pomoci. Loukovi se zamlouvá například nápad poskytování zaměstnání v sociálních firmách, které se osvědčilo v Litvínově.

„To město je pro nás velmi inspirativní příklad," uvedl Louka. Zároveň přiznává, že veškeré plány na vyřešení výbušného problému jsou zatím v plenkách. Situaci by aspoň prozatím měly řešit posílené pořádkové síly, které se pokusí pro svůj kraj vyjednat.

Jak pomoci Šluknovsku? Integrací, míní odborník

„Většina populace paušalizuje kriminální činy jednotlivců na celou komunitu," vysvětluje vznik rasových nepokojů člen vládní rady pro romské otázky Cyril Koky. Dodává, že v současné situaci nelze najít rychlé a spolehlivé řešení. Klíč k zamezení nepokojů představuje podle něj právě integrace. Město by mělo zajistit, aby Romové nezůstávali bez práce a vzdělání. Koky dodává, že podobný recept již pomohl v mnoha městech České republiky.

SLEDUJEME téma Romové

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: qot
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…