Nerudová eurokomisařkou, to je vtip? Turek poprvé mezi europoslanci

16.06.2024 13:29 | Monitoring

Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News dnes ovládli nově zvolení europoslanci: Markéta Gregorová (Piráti), Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), Filip Turek (Motoristé sobě) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Nerudová eurokomisařkou, to je vtip? Turek poprvé mezi europoslanci
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: Jaroslava Pokorná Jarmanová a Filip Turek poslouchají Markétu Gregorovou

Úvodní otázka patřila pirátské europoslankyni Gregorové, která jako jediná obhájila pirátský mandát. Kam šli pirátští voliči?

„My jsme viděli už nějaké datové modely a víme, že spousta pirátských voličů k volbám nepřišla. Nicméně to se týkalo všech stran. A poté se to tam přelévalo mezi různými stranami, budeme detailněji analyzovat a reflektovat, kam odešli a případně proč,“ sdělila Gregorová, že volební výsledek byl zklamáním a šokem. „Musíme se dívat směrem dál, do budoucnosti, a připravit se na ni. Čekají nás nyní troje volby, takže není čas příliš dlouho plakat,“ dodala.

„Ztratili jsme étos té rebelštější, antiestablishmentové strany, logicky, protože jsme součástí establishmentu,“ poukázala Gregorová na jeden z důvodů neúspěchu. „Vnímáme také nejen v Česku, ale i v celé Evropě, že všeobecně i liberálnější voliči začínají volit konzervativněji. To je proto, že mají poprvé po 35 letech strach o budoucnost. Nemají náhled na to, že bude lepší, ta budoucnost. A tím pádem volí trošku větší jistoty. My jim musíme jenom ukazovat a lépe komunikovat, proč ta naše budoucnost není jejich ohrožením,“ řekla Gregorová.

Zmínila i to, jak se piráti v současné době stavějí za svého předsedu Ivana Bartoše. „Co se týče vládního angažmá, to bude na budoucí strategii. Nevnímám jako realistické, že bychom nyní odcházeli z vlády, nicméně je možné, že před volbami do Sněmovny se začne mnoho stran vymezovat a obecně se začne politická situace měnit,“ pravila pirátka. 

Jaroslava Pokorná Jermanová z vítězného hnutí ANO hovořila o tom, jak vnímá nová uskupení, která byla ve volbách do Evropského parlamentu rovněž úspěšná a přetáhla část voličů ANO.

„Sáhli si i na další voliče, nejenom od nás. A je to takový signál, že některé věci máme dělat trošku jinak. My to samozřejmě analyzujeme. Pro nás jsou důležité krajské volby a potom i parlamentní volby. Měli jsme velkou radost, že se nám podařilo velkou část našich voličů zvednout, protože je všeobecně známo, že naši voliči nepovažují volby do Evropského parlamentu za tolik důležité, ale my jsme velmi intenzivně pracovali,“ dodala Pokorná Jermanová.

A že při předvolebních debatách jim bylo vytýkáno, že jsou příliš hodní na vládní koalici. „Máme se více vymezovat, máme být ostřejší. Nicméně, ne každému to sedí, takže to je věc, o které se budeme bavit. Kde vidíme prostor, je konkrétnější zaměření na mladé,“ podotkla. Ve volbách do Poslanecké sněmovny chce podle jejích slov hnutí ANO uspět tak, aby bez nich nebylo možné sestavit vládní koalici. „To znamená, abychom se neocitli v opozici,“ řekla Pokorná Jermanová. 

Motorista Filip Turek svůj výsledek v evropských volbách považuje za fenomenální. „A myslím si, že ta ‚zelená revoluce‘ Evropy není to, co si naši voliči v České republice přejí. Já si myslím, že to je především prohra těch progresivistických levicových liberálních stran. A myslím si, že musíme táhnout za společný provaz a všichni, co máme opačný názor na Green Deal a na řešení masové migrace, tak musíme udělat všechno pro to, abychom s tím něco udělali,“ řekl Turek.

Výsledek koalice Spolu, jež skončila na pásce jako druhá, podle lidovce Zdechovského „není opravdu špatný“. „To, že Spolu se nerozpadlo, že budeme kandidovat na podzim, že je tady vládní koalice, která tady drží ten konzervativní proud, to, že jsme se tady dokázali vůbec na tom programu shodnout, vnímám i z hlediska toho vyjednávání, u kterého jsem celou dobu byl, jako velmi důležité a jako důležitý signál pro poslanecké volby v roce 2025,“ sdělil Zdechovský.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Dobrý den, pane Mašku, myslíte, že vyšetřovací komise ke střelbě bude nezávislá a něco vyšetří, když ji řídí poslanec z vládní strany a celkově v ní mají vládní poslanci převahu? Já dost pochybuji, že podrazí nohy Rakušanovi, protože bez STAN by se koalice neobešla. Proč tam nemá více zástupců opozi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Terezie Tománková, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseEisenherz , 16.06.2024 13:52:05
Neskutečné jak vede své debaty, jsem přesvědčen, že by na ČT našla lepší odezvu a více ohlasu u publika ČT. Je až nepříjemné, jak straní koaličním polikům a na druhou stranu jak narušuje jakékoli komentáře opozičním politikům. Podle mota položím otázku, ale již při prvním nádechu tázaného ho přerušuji dodatkem, nebo přetáčím otázku trochu jinam a poupravuji, takže tázaný důsledku vypadá, jako kdyby neuměl do pěti počítat.

|  23 |  0

Další články z rubriky

Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

22:44 Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

Ursula von der Leyenová byla zvolena na dalších pět let za předsedkyni Evropské komise. Získala celk…