Nesmíme vypadat jako vzteklé děti, řekl k žalobě na Zemana senátor Láska

26.09.2019 17:45

Do čtvrtečních Dvaceti minut Radiožurnálu zavítal senátor Václav Láska, jeden ze senátorů, kteří sepsali žalobu na prezidenta. Láska má za to, že mělo smysl ji sepsat, i když pravděpodobně neprojde Sněmovnou. Láska jasně vysvětlil proč.

Nesmíme vypadat jako vzteklé děti, řekl k žalobě na Zemana senátor Láska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Láska

To, co Miloš Zeman předvádí v úřadu prezidenta republiky, podle senátora Lásky rozhodně není v pořádku a povinností senátorů bylo na to upozornit. „Někdo, kdo přijde po prezidentu Zemanovi, by si mohl říct, že všechno, co Zeman dělal, vlastně bylo v pořádku. Odpovědností Senátu proto bylo nemlčet,“ zdůraznil Láska.

Kdyby Senát mlčel, byl by podle Lásky zbytečný, ale to, že se ozval a vyvolal debatu o činech prezidenta, dokazuje potřebnost horní komory Parlamentu. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pokud se prezident dopustí dalšího protiústavního jednání, senátoři teoreticky mohou podat další žalobu, aby znovu dokázali, že odmítají mlčet. Už současná žaloba však říká, že prezident postupuje na hraně Ústavy, případě přímo v rozporu s Ústavou opakovaně. Nestalo se tak jen v jednom jediném případě.  

„Ale druhý pohled bude, abychom nevypadali jako nespokojené vzteklé děti, které chtějí dosáhnout svého,“ varoval Láska.

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

A proč Láska hájil víceskutkovou žalobu a nespokojil se jen se žalobou pro jeden skutek, kupříkladu nejmenování Michala Šmardy (ČSSD) ministrem kultury? Kdyby Ústavní soud ČR dal senátorům za pravdu, tak by to znamenalo, že Miloš Zeman přijde o úřad prezidenta kvůli tomu, že odmítl jmenovat jednoho člověka ministrem, což by se prý před veřejností těžko obhajovalo.

Pokud by šlo jen o jmenování ministra kultury, tak tam měl podle Lásky využít svých pravomocí předseda vlády Andrej Babiš (ANO), který tak bohužel neučinil, takže senátoři nemohli dělat nic jiného, než se obrátit právě na Ústavní soud.

Láska se v rozhlase zlobil na poslance hnutí ANO. „Poslanci ANO se schovávají, že to je slátanina, že to ani nebudou číst. Já jsem je ve Sněmovně vyzýval, ať řeknou, proč odmítají žalobu podpořit, jestli je to proto, že Miloš Zeman slíbil Andreji Babišovi abolici nebo je to cokoli jiného. ... Ale oni se jen schovávají za fráze,“ tepal Babišovy poslance host.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…