Český prezident Petr Pavel ve svém rozhovoru pro The New York Times zdůraznil, že Ukrajina musí být realistická ohledně svých vyhlídek na znovuzískání území okupovaného Ruskem. „Nejpravděpodobnějším výsledkem války bude to, že část ukrajinského území bude dočasně pod ruskou okupací,“ uvedl Pavel s tím, že tato „dočasnost“ může trvat roky.
Podle Pavla nelze očekávat, že Ukrajina nebo Rusko dosáhnou svých maximalistických cílů. Válka pravděpodobně skončí kompromisem. „Mluvit o porážce Ukrajiny nebo porážce Ruska, to se prostě nestane, takže konec bude někde mezi tím,“ dodal Pavel.
Podpora Ukrajiny v české společnosti je smíšená a v poslední době zaznamenala určitý pokles, zejména v důsledku dlouhodobé únavy z konfliktu a ekonomických tlaků. Navzdory veřejné skepsi česká vláda vedená premiérem Petrem Fialou zůstává jedním z nejsilnějších zastánců podpory Ukrajiny v Evropě.
Politici, jako je maďarský premiér Viktor Orbán, který otevřeně podporuje dialog s Ruskem, naléhají na rychlé uzavření míru, což rezonuje s částí české veřejnosti. Tyto naléhavé výzvy „populistických vůdců“ odmítl prezident Pavel coby „nesmysl“. Dodal, že „jako člověk, který má určité zkušenosti s obranou a bezpečností a zná Rusko, vím, že mír nenastane, když Ukrajina prohlásí, že přestane bojovat.“ Rusko podle něj „své vojenské aktivity nezastaví“.
Řekl však, že Ukrajinci musí být „realističtí, pokud jde o podporu, které mohou dosáhnout“ od vlád, které jsou pod tlakem, aby omezily pomoc proti Rusku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Pavel , rozhovor , Rusko , Ukrajina , The New York Times , válka na Ukrajině
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 12 | 0
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim