Novinář Titlbach napsal knihu o LGBTQ. V Rusku by mě našli v táboře na Sibiři, vykládal v ČT

15.5.2022 6:41 dop. | On-line

Situace LGBTQ lidí na Ukrajině se v posledních letech zlepšovala. Jenže pak do země vtrhli ruští vojáci. Rusko mělo podle americké rozvědky seznamy lidí určených k popravě. A mezi nimi byli i lidé odlišných sexuálních orientací. Kreml mluví v souvislosti s homosexuály o boji proti západní zkaženosti. Jaká jsou práva LGBTQ lidí v Rusku? A jaká v Česku? Novinář Filip Titlbach se české queer komunitě věnuje ve své knize Byli jsme tu vždycky. Nyní byl hostem Interview ČT24.

Novinář Titlbach napsal knihu o LGBTQ. V Rusku by mě našli v táboře na Sibiři, vykládal v ČT
Foto: Reprofoto: Interview ČT24
Popisek: Filip Titlbach

Úvodem Titlbach odpovídal na otázku, zda si dovede představit, že by se jeho růžová kniha dostala do rukou ruského prezidenta Vladimira Putina. „Jsem novinář, takže si dokážu představit spoustu věcí, neboť žijeme v takovém bizarním světě v poslední době, takže umím si to představit, ale musel by si pro ni přijet, protože jeho vlastní zákony nedovolují, aby taková knížka vyšla v jeho zemi. Kdyby tam vyšla, tak si zas umím představit, že mně by našel třeba takový pěkný tábor na Sibiři,“ zmínil Titlbach.

Následně mimo jiné vysvětlil, co jsou queer lidé. „Jsou to lidé, kteří nejsou heterosexuální, lidé, kteří mají zkrátka jinou identitu nebo sexualitu než ta majorita, než ta většina, než ti heterosexuální lidé. A s queer slovem se stala hrozně zajímavá věc. Sémanticky se otočilo, takže už nebylo urážkou queer lidí, ale lidé ho začali používat za svoje práva, sami se tak jako onálepkovali – a dneska to používají pro označení sama sebe. A já ho používám, protože mi přijde jazykově jednodušší než vyjmenovávat jednotlivé zkratky LGBTQ,“ dodal Titlbach.

Rusko je homofobní zemí, LGBTQ komunita je tam diskriminována a zpřísňují se tam tresty za propagaci homosexuality. Gayové a lesby jsou tam mučeni a dokonce i vražděni. Kde se bere tolik zla? „Putin je diktátor. Rusko se stává velmi tvrdou diktaturou a já na světě neznám žádnou diktaturu, kde by se menšinám žilo dobře. Diktatura žije ze strachu a vy, když chcete být diktátor, tak musíte označit nějakou skupinu lidí, ze které bude mít ta majorita strach. Protože strachem se takovéto režimy živí. A myslím si, že toto je něco, co v Rusku funguje a tady někde se to zlo bere,“ poznamenal Titlbach. 

Velké emoce budí schválení stejnopohlavního manželství. „Jestli bych já chtěl vstoupit do manželství? Já bych chtěl mít tu možnost. Teď o tom neuvažuji, ale chtěl bych mít tu možnost a chtěl bych, aby všichni queer lidé, nebo všichni lidé v téhle společnosti měli tu možnost. Aby se nikdo necítil být občanem druhé kategorie. A jestli se dá ta debata oprostit od emocí? Myslím si, že záleží na každém z nás, jestli zachováme chladnou hlavu a nakolik si uvědomíme, že když někdo bude mít stejná práva jako my, tak vlastně nikomu to neublíží, ale jim to pomůže. Moc té debatě nerozumím,“ zmínil Titlbach.

Pozastavil se nad tím, že v poradním týmu vlády jsou lidé z Hnutí pro život, kteří se staví proti požadavkům komunity LGBTQ. Titlbach zastává názor, že tady rovnost přístupu neplatí, protože jeho strana šíří racionální argumenty, kdežto zastánci tradiční rodiny jen bludy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

21:04 Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

V příběhu Ukrajiny se trochu zrcadlí naše vlastní tragická minulost. Roky 1938 a 1968, kdy silnější …