Nutkání poslat Kalouska k čertu. Za pokrytectví a žonglování s daněmi

22.07.2011 18:55

Voliči TOP 09 by pochopili progresívní zdanění, uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny ministr financí Miroslav Kalousek. V komentáři Jiřího Leschtiny ve stejném deníku to hned schytal za pokrytectví, s jakým si pro to připravuje půdu, i za rozpočtové cirkusáctví, které TOP 09 rozhodně neměla ve volebním programu.

Nutkání poslat Kalouska k čertu. Za pokrytectví a žonglování s daněmi

Progresívní zdanění lidí s vysokými příjmy není žádnou vendetou úspěšným, ale spíš doplňkovým ventilem k upouštění sociálního napětí, běžně používaným ve vyspělých západních zemích. „Když ovšem sledujeme, s jakým pokrytectvím si Miroslav Kalousek kypří půdu k zavedení i této daňové zátěžem máme velké nutkání ho poslat k čertu," píše Jiří Leschtina v komentáři pro Hospodářské noviny.

 • SLEDUJEME téma: rozpočet 
 • SLEDUJEME téma: DPH
 • Vedlo ho k tomu vyjádření ministra financí pro stejný deník, kdy v rozhovoru uvedl, že by voliči TOP 09 pochopili progresívní zdanění, i když prý druhou sazbu pro příjem nad sto tisíc nenavrhuje. „Jen říkám, že je řada instrumentů, které lze použít. Ne proto, že by zachránilo veřejné rozpočty nebo že by měly ekonomickou logiku. Ale proto, že jsou období, ve kterých je dobré požádat lidi o vyšší míru solidarity," uvedl Kalousek.

  Kalousek bere daňovou progresi jako povinnost

  Ilustroval to na příkladu rodičů Karla Schwarzenberga těsně před válkou, kdy zvažovali přesun části svých aktiv na bezpečnější místo do zahraničí. „Nakonec se jeho tatínek rozhodl, že stát potřebuje peníze na obranu a opevnění, a proto nakoupil státní dluhopisy. Udělal to ne proto, že by to bylo ekonomicky výhodnější, ale proto, že to cítil jako povinnost. S daňovou progresí je to něco podobného a já bych se to nebál říci svým voličům," řekl ministr financí.

  Komentátor Leschtina Kalouskovi vyčítá, že jde o politický kšeft s Vítem Bártou, aby jeho poslanci odsouhlasili tvrdší zvýšení DPH. „Kalousek žongluje se zavedením progresívní daně, kterou jeho strana neměla v programu. Jen proto, aby prosadil větší zvýšení DPH, které topka rovněž neměla v programu. To si Kalousek myslí, že může na voličích i trámy štípat?" ptá se Leschtina, kam to vláda ve svém rozpočtovém cirkusáctví spěje.

  Stát by měl nejdřív zajistit, aby peníze z daní nekončily u mafie

  Komentátor je přesvědčen, že by se našli zámožní lidé, kteří by rádi platili „daň z bohatství" s vědomím, že pomohou například zdravotnictví. „Jenže s jakými pocity by odváděli více peněz při představě, že peníze skončí v rukou bílé mafie organizující podvody při nákupech předražených lékařských přístrojů nebo stavebního kartelu, který šroubuje ceny dálnic vysoko nad evropských průměr?" upozorňuje Leschtina.

  Podle něj by progresívní daň měla zavést sociální demokracie, která ji má v programu, pokud s tím vyhraje volby. Pak půjde na rozdíl od TOP 09 o čistou hru. „Ani ona ale nebude mít morální požehnání, dokud občané nezískají alespoň základní důvěru ke státu. Důvěru, že spousta peněz, které státu platíme, neskončí jako úplatek v kapsách těch, kteří nám daně předepisují," uzavírá Leschtina.

  K věci:

  Průlom. Kalousek připustil vyšší solidaritu bohatých. Voliči to pochopí 

  Zuřiví živnostníci: Kalousek prachy jen bere. O úsporách už mlčí 

  Bohatý Bárta daní bohaté. Pehe: Vykrádá ČSSD, protože musí 

  Foto - koláž: Hans Štembera

  Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
  Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

  autor: jih

  Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

  Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

  Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

  reklama
  Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

  Další články z rubriky

  Zemanův hrob. Žumpo! Kriple! Prase! Pavel Šafr urazil prezidenta. A přišla smršť

  11:50 Zemanův hrob. Žumpo! Kriple! Prase! Pavel Šafr urazil prezidenta. A přišla smršť

  Pavel Šafr uveřejnil vtip o prezidentovi Miloši Zemanovi. A dostal pořádnou sodu. Přesvědčte se sami…