ODS slavila Listopad v Plzni. Fialu představili jako disidenta, ten se posmíval Čalfovi a Dubčekovi, s ním Benda a Žáček. A Baxa to v první řadě roztleskával

11.11.2019 17:28 | Zprávy

REPORTÁŽ Marián Čalfa jako „český“ Gorbačov. Estébácký důstojník, nyní komunistický poslanec Jiří Valenta špízoval a udával lidi. Konspirace jsou zlé a škodlivé. V ódéesce bylo jen pár komunistů... To zaznělo na besedě o 17. listopadu „s vůdci“ protestů – předsedou ODS Petrem Fialou, poslanci Markem Bendou a Pavlem Žáčkem, které proběhla v Plzni za účasti necelé padesátky, lidí, z větší části členů či sympatizantů občanských demokratů. Velkou kritiku sklidil Alexandr Dubček, který prý nepřekročil svůj stín kovaného komunisty, totálně v listopadu 1989 selhal a byl naprosto neaktivní, bažící pouze po úřadu prezidenta. V první řadě auditoria nechyběl ani plzeňský primátor a místopředseda ODS Martin Baxa a v zadní části sálu nenápadně postával senátor za ODS Pavel Karpíšek.

ODS slavila Listopad v Plzni. Fialu představili jako disidenta, ten se posmíval Čalfovi a Dubčekovi, s ním Benda a Žáček. A Baxa to v první řadě roztleskával
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

Nechybělo ani několik studentů a pedagogů, evidentně podporovaných vedením „modré strany“.

Představení známých protagonistů

V úvodu představil Marek Benda profesora Fialu: „V letech 1984 až 1989 se zúčastnil takzvané podzemní univerzity, tajných bytových seminářů, zaměřených na politickou filozofii v Brně, kterou pořádala skupina britských intelektuálů. Byl zapojen do oficiálních křesťanských aktivit, především v okruhu tajně vysvěceného biskupa Stanislava Krátkého. S několika brněnskými studenty založil a v roce 1988-1989 vydával samizdatový vysokoškolský časopis Revue 1988. Na začátku devadesátých let založil s několika přáteli brněnské Centrum pro demokracii a kulturu a začal vydávat oficiální časopis, který pod názvem Kontexty vychází dodnes.“ A zazněl potlesk.

K Pavlu Žáčkovi Benda uvedl toto: „V roce 1989 jsme se potkali v okamžiku, kdy se dávala dohromady Stuha a demonstrace 17. listopadu. Pak se stal šéfredaktorem Studentských listů, tehdy hlavního informačního média pro studenty a o studentech. Pak ještě několik let vycházely pod Respektem jako oficiální noviny. Poté pracoval na Úřadu vyšetřování zločinů komunismu, a když jsme se zpět vraceli v roce 2007 k moci, se stal prvním ředitelem Úřadu pro studium totalitních režimů, a dnes je poslanec.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …