Podle návrhu by se kvóta měla každý rok navyšovat až do roku 2027, kdy by na pultech tuzemských obchodů mělo být 85 procent potravin českého původu. Od příštího roku by už měl tento podíl v českých obchodech představovat 55 %. Pevný podíl českých potravin v regálech odsuzuje řada opozičních představitelů. Návrh se tak vrátil do druhého čtení.
„Povinné kvóty na potraviny, tak samozřejmě ta částka, která tam byla dána těch 85 procent, samozřejmě zamávala hlavně s řetězci. Nevím, proč se toho tak zalekly, když jejich reklama hovoří o tom, že mají v současnosti 85 procent českých potravin, pakliže je tedy jejich reklama pravdivá,“ podivuje se poslankyně za hnutí ANO.
Jedním dechem dodává, že tímto krokem zároveň chtěli otevřít diskusní platformu. A sice, že je potřeba začít se zabývat tím, že my Češi máme nárok na české potraviny, protože máme jistotu, odkud jsou, kde byly vypěstovány, popřípadě chovány. Jak byly zpracovány, jaké tam probíhalo zemědělské hospodářství.
I koronavirová krize podle ní ukázala, že je dobré mít dostatečné množství českých potravin. „Hlavně odpůrci mého pozměňovacího návrhu neříkali to, že se jedná pouze o základní druhy potravin. Nebavíme se o všech položkách čítajících potraviny,“ zmínila, že kritika toho návrhu byla mnohdy vytržena z kontextu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab