Ondráčka z Transparency International: Politiky musíte tlačit

20.01.2011 11:39

Koaliční vláda se opakovaně označuje jako protikorupční. Jejímu tažení však příliš nevěří česká Transparency International, která vystoupila z poradního sboru k protikorupční strategii vlády. Na politiky musí být vyvíjen tlak, tvrdí ředitel TI David Ondráčka v rozhovoru pro týfeník Reflex.

Ondráčka z Transparency International: Politiky musíte tlačit

Do svého názvu si vláda Petra Nečase vetkla kromě slova reformní i protikorupční. V rozhovoru pro týdeník Reflex přiznává ředitel Transparency International ČR David Ondráčka, že politikům řeči o vymýcení korupce nevěří. A jím vedená organizace vystoupila z poradního sboru vlády, protože měla jiný pohled na protikorupční strategii.

„Politikům ale přece věřit nemusíte. Musíte je tlačit do toho, aby dělali i věci, které nechtějí. Jsem přesvědčen o tom, že politická vůle se dá generovat tlakem. Každý politik je z podstaty věci populista, čte, co veřejnost chce. Když vidí, že tlak je silný, ustoupí a udělá i to, co nechtěl," popisuje Ondráčka jediný možný způsob, který na politiky platí.

Reakce politiků na Michálka jsou šílené

Podle něj je marketingově pojatá kampaň a s ní spojená hesla „korupce škodí zdraví společnosti" zcela bez efektu. „Taková kampaň má následovat poté, co vláda něco předvede. Měli nejprve přijmout celou strategii, změny v zákonech, postavit kvalitní protikorupční útvar policie. Pak by si lidé snad řekli: Něco se děje! Jinak to je marketingové a legrační," míní ředitel české TI.

Klasickou ukázkou rozporu slov a činů je kauza údajné korupce ve SFŽP, na níž upozornil jeho ředitel Libor Michálek, který byl následně z funkce odvolán. „Je to šílené. Pan Michálek dostal za uši a byl potrestán za to, že si nahrával ministerské korupčníky, a politici o něm teď mluví jako o zrádci a podivínovi. Zpochybňují vlastní protikorupční strategii, kterou deklarují," pozastavuje se Ondráčka.

Veřejnost to nevydrží a pohár jednou přeteče

Korupci lze chápat ve dvou rovinách. „Jedni berou peníze přímo a máme pak řadu kauz o nevysvětlitelném zbohatnutí toho či onoho. Druhá rovina je, že korupce se dá chápat tak, že politici jsou zjevně zavázáni finančním skupinám a nejsou schopni z toho vlaku vystoupit," vysvětluje šéf Transparency International s tím, že si nelze představovat, že se přijme jedno opatření a vše bude lepší.

„Rád bych řekl, že za deset let. Bohužel, dělám tu práci skoro deset let a vidím, že buď stojíme na místě, anebo se ještě propadáme. Je to frustrující. Myslím ale, že pohár jednou přeteče, že to veřejnost nevydrží. Nečekám revoluci, ale zlom, kdy se zkrátka nějaká velká politická strana vůbec nedostane do sněmovny nebo ze dne na den padne vláda a ta další bude muset začít jinak," věří Ondráčka.

K věci:

Drobil se chystá na soud s Michálkem. Chce tím očistit své jméno 

Jak zprůhlednit financování politických stran? Transparency má recept 

Budeme raději štěkat zdálky, říká Ondráčka 

Foto: sfzpcr.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …