P*čo! Škůdce! Zeman přiložil s Kosovem ještě víc pod kotel a už to jede. Koho nový výrok vytočil? Joch, Pehe a další...

11.09.2019 16:33

Slova prezidenta Zemana o tom, že se hodlá zeptat, zda by bylo možné „oduznat“ Kosovo, vzbudila poměrně rychle silnou reakci. Ředitel Občanského institutu Roman Joch to komentoval – „Zeman p*čo“ – ve vztahu k tomu, kdo jediný je schopen prohlásit na území jednoho státu, že nemá rád ten druhý. Podle dalších kritiků Zeman kašle na parlamentní republiku.

P*čo! Škůdce! Zeman přiložil s Kosovem ještě víc pod kotel a už to jede. Koho nový výrok vytočil? Joch, Pehe a další...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestní akce proti odtržení Kosova od Srbska spojená s podepisováním petice o zrušení uznání samostatného Kosova Českou republikou
reklama

„Haagský tribunál nedávno vydal zprávu, ve které vyslovuje podezření z válečných zločinů kosovských politických představitelů. Myslím, že kosovský premiér na to konto rezignoval. Dovolte mi vyjádřit byť osobní, ale o to silnější mínění, že stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických zemí,“ uvedl Miloš Zeman o Kosovu.

Anketa

Máte důvěru ve Věru Jourovou? (Hlasování od 11.9.2019)

13%
87%
hlasovalo: 9922 lidí

Před týdnem prezident v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz nevyloučil, že by Česká republika mohla jednoho dne své uznání nezávislosti Kosova z roku 2008 vzít zpět. Srbsko totiž poslední dobou vyvíjí silné diplomatické úsilí, aby státy, které dříve Kosovo jako nezávislý stát uznaly, vzaly toto uznání zpět. Na území jihosrbské provincie Kosovo a Metohije stále žije početná srbská menšina, která čelí tlaku a často i provokacím ze strany kosovsko-albánských úřadů.

Na toto téma padla na Zemana otázka ze strany srbské televize, tedy zda Česká republika může uznání Kosova zrušit. „Nejsem diktátor, mimochodem, v Knessetu jsem říkal, že nejsem diktátor – bohužel. Co můžu udělat, až teď budeme mít za měsíc poradu nejvyšších ústavních činitelů, zeptám se, zda by bylo možné, aby se toto učinilo. Protože jsem rád, že pan ministr Metnar už prohlásil, že je chyba, že byla uznána nezávislost Kosova, ten asi bude na mé straně. Kdo bude na té straně druhé, se za měsíc uvidí,“ uvedl český prezident.

Jeho slova pak na sociální sítě tlumočil mluvčí Jiří Ovčáček.

Komu Zemanova slova šla opravdu proti srsti, byl ředitel Občanského institutu Roman Joch. Zeman prý škodí České republice. „Našim národním zájmem není řešit spor Srbsko–Kosovo, ale dělat to, co je dobré pro ČR. Mít dobré vztahy se všemi zeměmi. Až český řidič bude zastaven v Kosovu za banální dopravní přestupek, za výši pokuty či hodiny na stanici se může poděkovat Zemanovi. Zeman škodí.“

A věnoval se i Zemanovu výroku: „Mám rád Srbko a srbský národ a nemám rád Kosovo.“ „Pro srovnání: co za ‚obhájce‘ (škůdce) národních zájmů by byl prezident, premiér, ministr, jenž by prohlásil v Tokiu: ‚mám rád Japonsko, nemám rád Koreu‘; v Mexiko City: ‚mám rád Mexiko, nemám rád USA‘; či v Pekingu: ‚mám rád Čínu, nemám rád Hong Kong, Tchaj-wan‘,“ polemizoval Joch s vhodností výroku. „Jedině Zeman, p*čo!“ odtušil publicista a aktivista, kdo takové výroky šíří.

Není to poprvé, co Roman Joch útočil na prezidenta. Okřídlený je také jeho výrok o „ufňukané kremlofilní bábě“, který vypustil v blogu na serveru iDNES poté, co byl prezident Václav Klaus napaden airsoftovou zbraní. Joch se pak bránil, že to o prezidentovi přímo neprohlašoval.

Ozval se také Vít Rakušan, předseda STAN. „Zeman se svými silnými výroky o Kosovu jen snaží odvádět pozornost od jiných problémů a zalíbit hostitelům. Možná by nebyl rád, kdyby se připomínalo, že on a ministr Kavan stáli za rozhodnutím České republiky o bombardování Srbska.“

„Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda míní, že taková prohlášení, jaká Zeman učinil na adresu Kosova, nepatří do výbavy prezidenta parlamentní republiky... Potíž je, že Zeman na parlamentní republiku kašle a současná Sněmovna mu to dovolí, až bude projednávat ústavní žalobu,“ mínil o prezidentovi komentátor Jiří Pehe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …