Pálí to do lidí od boku. Očkovat furt a každého? Už i Prymula proti

22.07.2021 11:03

Stejně jako koronavirus jako takový, tak i přístup k očkování rozděluje jak laickou, tak odbornou společnost. Jedna část odborníků vyzdvihuje imunitu pro vlastním prodělání onemocnění, druhá ji zase zatracuje na úkor imunity získané po očkování. Ministerstvo nyní přišlo s tím, že devadesátidenní lhůta po prodělání nemoci nutná pro očkování již není potřeba a naočkovat se lze i po skončení izolace. Kritika se nese ze všech stran. Mezi nimi i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Pálí to tam od boku,“ tepal ministerstvo.

Pálí to do lidí od boku. Očkovat furt a každého? Už i Prymula proti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula a Andrej Babiš

Ministerstvo zdravotnictví se zatím nyní přiklání k názoru, že zkoumání hladiny protilátek po prodělané nemoci nemá žádný význam a je drahé. Ve svých doporučeních už také nezmiňuje tříměsíční lhůtu po prodělání choroby jako nutnost pro očkování, lidé se prý mohou nechat naočkovat ihned po skončení izolace. Na podkladě kritiky odborníků následně začalo ministerstvo z tohoto přístupu mírně couvat s tím, že chtělo lidem umožnit jen rychlejší registraci, nikoliv rušit ochrannou lhůtu. Nicméně v doporučeních již o ochranné lhůtě není zmínka, uvádí server Novinky.cz.

Ministerstvo již tak devadesátidenní lhůtu nevyžaduje. „Zejména s ohledem na výskyt mutací jsme aktuální omezení u očkování osob, které covid-19 prodělaly, s odborným týmem na ministerstvu přehodnotili. Dostupné vakcíny jsou účinné i proti mutacím a my chceme, aby tito lidé byli ještě více chráněni,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch podle serveru Novinky.cz. Resort dále uvedl, že imunita se nevytváří u všech a očkování tak v odstupu sedmi nebo čtrnácti dnů po ukončení izolace je přípustné.

Na takové, často měněné postupy, se snáší výrazná kritika. Jedním z předních kritiků je také bývalý ministr zdravotnictví, člen vakcinologické společnosti a epidemiolog Roman Prymula. „Oni to tam pálí od boku,“ řekl bez obalu. „Na tohle už jsou dnes jasná data, která se sbírají celosvětově, a evidence-based medicine (medicína založená na důkazech) říkají, aby se očkování u osob, které covid prodělaly, zejména po těžším průběhu, odkládalo na pozdější  dobu. K tomu není moc co dodat, a pokud na ministerstvu tvrdí něco jiného, pak je to jejich zodpovědnost, ale vědecky to není opodstatněné,“ tvrdí Prymula.

Ostře proti novému postupu vystoupil i vedoucí lékař intenzivní péče v pražské VFN Martin Balík, který pro server Seznam Zprávy uvedl, že musel řešit případy včetně jednoho úmrtí v důsledku souběhu nepoznaného onemocnění covid-19 a vakcinace. Volá tak po individualizaci očkování.

Ministerstvo zdravotnictví své stanovisko změnilo 24. června, nedlouho poté, co podobné doporučení vydala Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

12:47 Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

Senátorku Miroslavu Němcovou v poslední době pobouřilo video ministryně práce a sociálních věcí Jany…